Vil tvinge UiO til å ansette minoritetsspråklige:
Innkall alle
Universitetet må innkalle alle kvalifiserte minoritetsspråklige jobbsøkere til intervju, krever Studentparlamentet.

INTERNASJONALE AKADEMIKERE: Kroatiske Zlatko Dembric og nigerianske Godfrey Essien Etokebe er to av svært få minoritetsspråklige vitenskapelig ansatte ved UiO.
FOTO: Kaj M. Duesund
Flere vitenskapelig ansatte med minoritetsspråklig bakgrunn kan ha en god signaleffekt, mener Boel Christensen Scheel, utdannings og studieansvarlig i Studentparlamentet.
Hun mener at Universitetet i Oslo (UiO) både bør innkalle alle med minoritetsspråklig bakgrunn, og oppfordre minoritetsspråklige til å søke i stillingsannonsene. Dette vil blant annet føre til at minoritetsspråklige velger å studere, tror hun.
Det er en gubbekultur ved enkelte fakulteter der mange er fornøyd med tingenes tilstand, sier Christensen Scheel.
Ønsker andre tiltak
Rektor ved Universitetet i Oslo (UiO) og leder for tilsetningsutvalget, Arild Underdal, mener at å kalle inn alle søkere med minoritetsspråklig bakgrunn ikke er en effektiv måte å løse problemet på.
Til dette er det altfor få søkere med en slik bakgrunn, sier han.
Underdal tror det er viktigere å arbeide for å få flere studenter med en slik bakgrunn til å slå inn på en forskerkarriere. Men å oppfordre minoritetsspråklige til å søke i stillingsutlysningene er noe Underdal absolutt vil gjøre.
Hvorfor har dere ikke gjort dette før?
Det er et godt spørsmål. Likestillingsarbeidet ved UiO har lenge vært sterkt fokusert på likestilling mellom kjønn, og dernest funsjonshemmedes rettigheter, mens det har vært liten oppmerksomhet rettet mot minoritetsspråklige.
Tynt internasjonalt miljø
Professor i oral biologi Zlatko Dembric synes ikke UiO har nok minoritetsspråklige.
Det er et veldig lite internasjonalt miljø her, sier Dembric.
Dembric tror Studentparlamentets forslag kan hjelpe på problemene til spesielt minoritetsspråklige nordmenn.












