Annonse

annonser i Universitas

Taper 90 000 kroner hver dag

Universitetet må betale fem ganger mer i strømregning enn de gjorde forrige kvartal. Nå sprenges budsjettet av de høye prisene.

STRØMSLUK: Universitetets lysende bygninger fører til en regning på 200 000 kroner om dagen.

– Dette er et stort problem. Dersom prisene holder seg så høye, må vi kutte ned på vedlikehold og byggeprosjekter, sier universitetsdirektør Tor Saglie.

En gunstig strømavtale i forrige kvartal har vært til stor hjelp for Universitetet. Helt frem til 1. januar har prisen vært bundet til 15,5 øre, og overskuddet kommer godt med når vinterens skyhøye strømpriser må betales.

Uvisst underskudd

Nå kjøper Universitetet strøm på spotpris rett fra børsen, det billigste alternativet til dags dato. Prisen har i januar ligget på 70 øre i gjennomsnitt, cirka en krone iberegnet nettleie, el–avgift og moms. Strømkostnadene blir da cirka 200 000 om dagen. Forrige kvartal lå beløpet på 110 000 kroner.

– Hvor stort underskuddet på energibudsjettet blir totalt, vil tiden vise. Men vi går ikke konkurs, forsikrer Saglie.

Fyrer med søppel

Tore Christoffersen kan fortelle at det er belysningen ved Universitetet som står for størsteparten av strømforbruket om vinteren. Oppvarmingen foregår ved hjelp av fjernvarme som går via en varmesentral i matematikkbygningen.

– Varmen fra oppfyrt avfall kommer gjennom kjempestore ledninger. Elektrisk oppvarming ville ha kostet altfor mye, sier Christoffersen.

...mens SiO har sikret seg mot strømsjokket

I november ble det bestemt at Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) skulle ha bundet strømpris i 2003. Dette viste seg å være et lurt trekk.

– Hvis vi skulle fulgt markedets svingende strømpriser, ville det vært krise nå, sier direktør i SiO boligdivisjon Lars Mork Gundersen.

Strømprisene har ført til at boligleien ved studentbyene har steget rundt to prosent, en liten kostnad i forhold til boliger med egen strømregning.

Nordiskstudent Ola Sørengen (22) bor i Kringsjå studentby, og er en av dem som slipper å svi vekk mengder av studielånet for å holde varmen.

– Nå er jeg veldig fornøyd med å bo på studentby, smiler Sørengen, men legger til at han ikke er noen skadefro strømforbruker.

SiOs ordning med strømavgift inkludert i hybelleien kommer mest sannsynlig til å vedvare. Installering av 6000 strømmålere vil bli en langt høyere utgift for SiO enn økning i strømprisene.

– Men jeg ser ikke bort fra at de større leilighetene kan få installert egen strømmåler, sier Mork Gundersen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »