Annonse

annonser i Universitas

Demokratisering ved Menighetsfakultetet

Elever og lærere jubler over å få større makt ved Menighetsfakultetet.

– Vi er storfornøyd, sier student ved Menighetsfakultetet (MF) Hilde M. Brekke.

Mandag ble det vedtatt at to studenter, tre lærere og en administrativt ansatt skal ha full stemmerett i MFs styre.

– Nå kommer vi studenter til å få større innflytelse på styrevedtak. Dette er en sak vi har kjempet for, sier Brekke.

Tidligere har verken studenter eller lærere hatt stemmerett, og styret har bestått av representanter uten daglig virke ved MF. Et nytt organ som skal godkjenne private høgskoler og universiteter krever imidlertid at studenter og faglige ansatte ved private høgskoler er representert i styret.

Mindre konflikt

Leder av lærerrådet, dekanus Gunnar Heiene, tror den nye styresammensetningen vil føre til mindre problemer innad ved MF. I høst oppsto det konflikt mellom styret og lærerne da styret vedtok at professor Jan Olav Henriksen ikke fikk lov til å undervise og forske i etikk som følge av et positivt syn på homofili.

– Den nye styringsstrukturen vil føre til bedre kontakt mellom oss her på huset og de eksterne styrerepresentantene. Da vil vi lettere unngå slike konflikter som vi hadde i høst, sier Heiene.

Dekanus ved Teologisk fakultet ved Universitetet Trond Skard Dokka har tidligere i Universitas kritisert MFs styringsstruktur.

– Jeg oppfatter det nye systemet som en demokratisering av de interne forholdene ved MF, sier han, men understreker at han fortsatt savner representanter i styret som ikke er oppnevnt av MF selv.

– Dersom de hadde hatt denne styringsstrukturen under Henriksen–saken i høst, tror jeg det ville vært lettere å løse den på en mer forsvarlig måte, sier Dokka.

Henriksen fornøyd

MFs øverste organ, Forstanderskapet, slo mandag også fast at professor Jan Olav Henriksen fortsatt skal være lærer med fulle rettigheter ved MF, og at lærere skal ha full frihet til å offentliggjøre forskningsresultater.

– Jeg er tilfreds med vedtaket. Dette er noe helt annet enn styret vedtok i høst, sier Henriksen.

NTNU som i høst brøt samarbeidet med MF som følge av Henriksen–saken vil ikke ta initiativ for å gjenopprette samarbeidet.

– Hvis MF har endret syn på Henriksen–saken og forskningens frihet ved fakultetet, regner jeg med at de vil ta kontakt med oss, sier dekanus ved NTNU Petter Aaslestad.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »