Må ligge tettere på næringslivet
UiOledelsen vil bruke tidligere studenter for å utvide båndene til kommersielle aktører.

Nye nettverk: Fungerende Universitetsdirektør Inger Stray Lien håper på langsiktig uttelling med en alumnusordning ved UiO. Fra 2005 kan opptil en million kroner avsettes til formålet årlig.
FOTO: Aslak Johannesen
Gjennom en såkalt alumnusordning vil Universitetsdirektøren utvikle samarbeidet mellom Universitetet i Oslo (UiO) og uteksaminerte kandidater. En intern innstilling fastslår at ordningen vil kunne resultere i bedre samarbeid med næringslivet og flere forskningsoppdrag.
Ikke festtale
Ordningen skal angivelig komme alle, inkludert eksstudentene selv, til gode ved tilrettelegging av både sosiale og faglige forbindelser i og mellom fagmiljøene.
For oss er dette et spørsmål om å pleie vennene våre. Når universitetet fyller 200 år i 2011, vil en velfungerende alumnusordning være den beste bursdagsgaven vi kan gi oss selv og våre tidligere studenter, sier fungerende Universitetsdirektør Inger Stray Lien til Universitas.
Selv om dette ligner en festtale, legger ikke Stray Lien skjul på ønsket om konkrete og langsiktige synergier for UiO:
I dag vil jeg si at UiO ikke jobber så bredt som vi burde gjøre, selv om flere fagmiljøer er blitt flinkere til å ligge tett på næringslivet. Det er en fordel å ha gode kontakter.
Randsone
Spørsmålet blir da når UiO kan få større behov for kontakter i næringslivet. I tråd med regjeringen Bondeviks vilje skal vesentlige deler av norsk forskning finansieres gjennom såkalt randsoneaktivitet eller eksterne oppdrag. I USA, hvor privat finansiering av universitetene dominerer, er sterke bånd til sine alumni i så måte særlig viktige.
Er alumnussatsningen tegn på et universitet som stålsetter seg mot stadig færre offentlige overføringer?
Det økonomiske aspektet er ikke drivkraften vår, forsikrer Stray Lien.
Lokale initiativer
Den sentrale alumnussatsingen har flere lokale forløpere. Ved Institutt for kulturstudier (IKS) ser koordinator Hilde M. Jacobsen fordeler utover det å styrke profilen utad:
Våre kandidater er spredt over et bredt yrkesspekter, og føler nok behov for en slags hjemhavn av folk med samme utdanningsbakgrunn. Derfor ønsker IKS å bygge opp et fagligsosialt nettverk hvor ansatte og tidligere studenter kan dra nytte av hverandres kompetanse.
Jacobsen kan fortelle at rundt 120 tidligere studenter har meldt sin interesse for alumnusordningen ved IKS siden oppstart høsten 2003.












