Annonse

annonser i Universitas

Flere jobber ved siden av studiene

Du jobber bort helgene

Ferske tall viser at nesten halvparten av studentene jobber deltid ved siden av studiene.

DELTIDSARBEIDER: Rannveig Elizabeth Vik synes ikke det er noe problem å kombinere hovedfagsstudier i Sosialantropologi og jobb på Blindern Athletica.
FOTO: Lise Falck

På tross av innførsel av en krevende kvalitetsreform har ikke studentene sluttet å jobbe ved siden av studiene. Tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at antall deltidssysselsatte studenter økte med ett tusen fra 2002 til 2003. Samtidig viser en fersk SSB–undersøkelse at blant unge mellom 16 til 24 år jobber så mange som 42 prosent på lørdager. Jentene er de ivrigste helgearbeiderne, hele 50 prosent av dem bruker lørdag og søndag til arbeid.

Ikke overrasket.

Leder i Norsk studentunion (NSU) Trond Enger mener tallene burde være mye lavere. Men han er ikke overrasket over antall studenter som jobber ved siden av studiene.

– Jeg har hørt større tall enn det – nærmere to av tre som jobber mer enn 30 timer i uka, og det blir for det meste i helgene. For de fleste er det ikke noe valg, sier Enger.

Han presiserer også at NSU vil fortsette å jobbe for at studentene skal få mer studiestøtte i lommene, og dermed kunne velge å ikke jobbe ved siden av studiene.

– Alle andre grupper i samfunnet får lønnsvekst på grunn av prisvekst, men det gjør ikke studentene. Studiestøtten har vært den samme uavhengig av prisnivået. Alle institusjonene vil ha heltidsstudenter, men studenter jobber faktisk tredobbelt – med studiene, jobben ved siden av studiene og i sommerferien. Så studiestøtten må reguleres med prisindeksen, legger Enger til.

Viktig å jobbe

Leder for Karrieresenteret, Vidar Grøtta, tror de fleste studentene ved Universitetet i Oslo (UiO) jobber ved siden av studiene, og at det er flere årsaker til det.

– Vi registrerer at det er veldig mange studenter som jobber, og dette skyldes at studiefinansiering ikke strekker til, eller at studentene føler behov for arbeidserfaring ved siden av studiene, sier Grøtta.

Han understreker at arbeidsgivere legger vekt på arbeidserfaring under studietiden, og anbefaler studierelevante jobber som ikke går ut over studiet.

Ikke noe problem.

Rannveig Elizabeth Vik, som tar hovedfag i Sosialantropologi, har jobbet kvelder og helger på Blindern Athletica i to år, og synes ikke det er vanskelig å kombinere jobben med studiet.

– Det har fungert bra for meg, spesielt med den korte avstanden til jobben har det vært veldig effektivt. Jeg synes det er en av de bedre og mer praktiske ekstrajobbene en student kan ha, sier hun med et smil.

Deltidssysselsatte studenter (Antall studenter)

2002: 43 000 (105 000)

2003: 44 000 (105 000)

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »