Annonse

annonser i Universitas

Økt valgdeltakelse

Omtrent hver tiende student ved UiO tok veien til urnene ved høstens Studentparlamentsvalg.

De i alt syv fakultetene som holdt ordinært valg ved årets parlamentsvalg klarte å få 11,2 prosent av studentene til å avgi sin stemme. Nestleder i Studentparlamentet Magnus Kongslien Worren antar at dette er en økning på cirka én prosent. Den moderate økningen er gledelig, men likevel for lav, mener han.

– Vi er fornøyd med at valgdeltakelsen har gått opp fra tidligere år, men vi skulle jo gjerne sett at enda flere tok veien til valglokalene, sier han.

Drahjelp fra kvalitetsreformen

Worren utelukker ikke at kvalitetsreformen kan ha spilt positivt inn på oppslutningen rundt valget.

– Det kan jo hende at flere har stemt fordi flere befinner seg på campus ved dette valget, sier han.

Studentenes tilbøyelighet til å stemme har tydeligvis variert mellom de enkelte fakultetene. Ved Historisk–filosofisk fakultet var det intet mer enn 8,2 prosent som fant veien til urnene, mens valgdeltakelsen ved Medisinsk fakultet var på 15,9 prosent.

Fakta

Totalt 11,2%

Medisinsk fakultet: 15,9 %

Odontologisk fakultet: 15,4 %

Teologisk fakultet 14,4 %

Samfunnsvitenskapelig fakultet 14,1 %

Juridisk fakultet 10,6 %

Matematisk og naturvitenskaplig fakultet 9,85 %

Historisk Filosofisk fakultet 8,2 %

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »