Annonse

annonser i Universitas

Studenter positive til EU

Studenter som gruppe er historisk sett er mer EU–skeptiske enn folk flest, men nå har ja–siden fått et forsprang ved Universitetet i Oslo.

Fornøyd: Leder Audun Halvorsen i Blindern Europeisk Ungdom er fornøyd med de nye tallene som viser at ja–siden har et forsprang blant universitetsstudentene i Oslo.
FOTO: Aslak Johannesen

En Gallup–undersøkelse utført blant studenter og elever i 2002 viste at 49,5 prosent av studentene var mot norsk EU–medlemskap. Nå viser en undersøkelse Seksjon for læringsmiljø og studiekvalitet ved Universitetet har utført for Universitas ganske andre tall. 40,2 prosent er EU–tilhengere, 34,4 prosent motstandere, og tvilerne utgjør 25,4 prosent av de spurte.

– Skulle tro ja–siden var større

Valgforsker Frank Aarebrot ved Universitetet i Bergen mener tallene på mange måter er veldig overraskende, men ikke først og fremst fordi ja–siden har fått et forsprang blant studentene.

– Ja–bølgen i 2003 har nok påvirket også studentene, men med Erasmus–stipend og ryggsekkturisme skulle en tro ja–siden var enda større, mener Aarebrot.

– I de nasjonale studentundersøkelsene har man også med distriktsuniversitetene og høgskolene. De geografiske skillelinjene man ser i landet for øvrig, ser man nok også blant studentene, sier Aarebrot, som også mener studenters «vet ikke» gjenspeiler noe annet enn i befolkningen for øvrig.

– «Vet ikke» kan bety veldig mye, fra «har ikke peiling» til «reflekterer over det». Jeg tror nok refleksjons–/tenkeboksdelen av studentenes «vet ikke» er noe større enn for folk flest, sier Aarebrot.

Ja–studentene ikke overrasket

Leder i Blindern Europeisk Ungdom Audun Halvorsen, er ikke veldig overrasket over tallene.

– Studenter er et utsnitt av samfunnet for øvrig. Og et ja–standpunkt er korrelert med høy utdannelse og bosetting i sentrale strøk, sier Halvorsen. Men han vil ikke ta æren for den gode statistikken.

– Debatten avgjør

Maria Lyngstad i Blindern Ungdom mot EU mener tallene er uheldige, men setter sin lit til at mange foreløpig ikke har bestemt seg.

– EU–saken har ikke vært ordentlig på dagsorden på en stund. Ditt EU–standpunkt i lavperioder betyr ikke nødvendigvis så mye for hvor du ender opp, sier Lyngstad.

Lyngstad er fornøyd med oppmøtet på deres arrangementer så langt, men innrømmer at målsettingen med å reise en EU–debatt som engasjerer hele universitetet foreløpig er et stykke unna.

Fakta

40,2 prosent er for norsk medlemskap i EU

34,4 prosent er mot norsk medlemskap i EU

25,4 prosent er usikre

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »