Bystyret uenig
Studenter kan få stemmerett i Oslo, men de må fortsatt betale skatt til kommunen de er folkeregistrert i, foreslår Valglovutvalget. Ikke godt nok, mener Studenparlamentet.
Utvalget har gjort et strategisk valg. Ved å gå inn for at studentene kan velge hvor de vil stemme kan vi få en forbedring av demokratiet, uten å berøre vanskelige spørsmål som kommuneøkonomien, sier studentrepresentant i Valglovutvalget Anders Lamark Tysse.
Tirsdag la utvalget fram sin rapport om velgere og valgordning. Utvalget går også inn for å åpne for forhåndsstemming ved universiteter og høgskoler.
Utvalgets leder Sigbjørn Johnsen presiserer at debatten om folkeregistrering og skattlegging ligger utenfor utvalgets mandat. Turid Leirvoll, utvalgsmedlem for SV, peker på uheldige konsekvenser for distriktene.
Dersom studentene automatisk blir folkeregistrert der de studerer, vil det også føre til at de ikke kan ha politiske verv i hjemkommunen og tilknytningen til distriktene vil svekkes, sier Leirvoll.
Studentparlamentet synes ikke det nye forslaget er godt nok.
Dette er en omvei, og ikke en snarvei til bedre demokrati. Å innføre enda mer byråkrati synes jeg er unødvendig, sier studentparlamentsleder Anne Berit Grøtterud. Hun håper Stortinget vil gå inn for at studentene også kan folkeregistrere seg i studiekommunen.
På små steder som Volda, med mange studenter, vil dette forslaget kunne få interessante konsekvenser, sier Grøtterud.
Utvalgets innstilling avviker også fra Oslo bystyres mening. Onsdag i forrige uke gikk bystyret enstemmig inn for at studenter skal kunne folkeregistrere seg i den kommunen de studerer.
Kommunalminister Sylvia Brustad satser på å få rapporten lagt fram for Stortinget våren 2002, slik at eventuelle lovendringer først vil få konsekvenser ved kommune og fylkestingsvalget 2003.












