Annonse

annonser i Universitas

– Har jeg kommet inn eller ikke?

Først fikk han ikke plass. Så fikk han plass likevel. Så mistet han plassen igjen. Nå lurer filosofistudent Kristoffer Lindtveit på hva han skal gjøre.

KASTEBALLER: Filosofistudentene (f.v.) Kenneth Wangen, Kristoffer Lindtveit og Brage Midtsund opplever å være tatt opp til fag i det ene øyeblikket, for så å stå på venteliste like etter.
FOTO: Susanne Stensland

– Nå har det blitt mange kontrabeskjeder her, og jeg begynner jo å lure på hva begrepet «studierett» egentlig betyr, sier Kristoffer Lindtveit, student på filosofiprogrammet.

Mandag møtte han opp på forelesning i Filosofisk estetikk, der han hadde meldt seg opp, men angivelig ikke kommet inn på grunnet liten kapasitet på faget. Der ga foreleser Arild Pedersen beskjed om at alle som hadde møtt opp, og er tilknyttet filosofiprogrammet skulle få ta kurset, selv om bare 40 i utgangspunktet hadde plass.

Tirsdag fikk foreleseren imidlertid beskjed fra instituttledelsen om at han må kaste ut de 18 ekstra som han lovet kursplass til.

– Ja, jeg har fått kraftig kjeft, og nå blir jeg nødt til å gi beskjed til de det gjelder om at de likevel ikke får levere oppgaver og gå opp til eksamen, sier foreleser Arild Pedersen.

Bekrefter fordommer

Lindtveit er nå usikker på hva han gjøre dette semesteret. Tidligere denne uka fikk han beskjed om at han var kommetinn på kontinental filosofi, men senere stod det på Studentweb at han var på venteliste der.

– Jeg har ikke noe å bytte disse emnene med, for jeg har allerede kommet et stykke i studiene, så nå vet jeg ikke helt hva jeg gjør, sier han.

Lindtveit konstaterer at fordommene han hadde rundt kvalitetsreformen nå slår til.

– Universitetet er preget av kaos. Dessuten viser det seg at reformen fører til mindre fleksibilitet og et langt mer lukket universitet, sier den oppgitte filosofistudenten.

Følger saken

Filosofisk fagutvalg mener at dette er svært beklagelig, og sier de ikke vil stille seg passive i forhold til de studentene som ble rammet.

– Fredag skal vi ha et allmøte, og da skal vi ta tak i denne saken. Vi vil se på hvorfor ikke alle får ta kurset, og om det er noen mulighet for at de likevel kan få plass, sier leder i fagutvalget, Jon Anders Lindstrøm.

Instituttbestyrer ved Filosofisk institutt Panos Dimas gir imidlertid ikke mye håp til studentene som blir avvist.

– Vi skal tilby bra og forsvarlig undervisning, og da har vi dessverre ikke plass til flere enn 40, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »