Annonse

annonser i Universitas

Kan få mindre tilbakemelding

Forslaget til ny evalueringsform på historie åpner for at det blir mulig å studere historie i tre år uten å motta annen tilbakemelding enn eksamenskarakter. Studiedekanen er bekymret.

VERDIFULLT: – Tilbakemelding er verdifullt og ønskelig, mener historiestudentene Henrik Guii–Larsen (23) og Kristian Ruge Bjørke (24).
FOTO: Ingjerd Sørlie

– Jeg er både bekymret og forbauset over vedtaket som er stikk i strid med noe av det mest verdifulle i kvalitetsreformen, sier studiedekan ved HF–fakultetet Tor Egil Førland.

Han reagerer sterkt på at programstyret stemte for et evalueringssystem uten krav om tilbakemelding til studentene. Det blir nå opp til hver enkelt faglærer om, og hvordan, tilbakemeldingen skal gis.

– HF–fakultetet kan ikke være bekjent av at studentoppfølgingen reduseres i forhold til i dag, sier Førland, som mener det finnes nok ressurser ved historisk institutt til å gi bedre oppfølging og tilbakemelding enn det gis i dag.

Mangler ressurser

Programstyreleder Knut Kjeldstadli er ikke enig kritikken.

– Ingen ressurser er tilført institusjonene for å bedre kvaliteten. Jeg kan heller ikke se noe pålegg om at det skal gis skriftlig tilbakemelding, sier Kjeldstadli.

Han legger til at det skal organiseres grupper tilknyttet emneområdene, men at det ikke er klart om det skal være faglærer tilstede i disse gruppene.

– Personlig er jeg for tilbakemelding, men dette behovet kan dekkes på andre måter, som mer skrivetrening eller muntlig tilbakemelding, sier Kjelstadli.

Trist

Studentparlamentet reagerer også på forslaget.

– Vi synes dette er fryktelig trist, og i strid med intensjonene i kvalitetsreformen, sier studentrepresentant i Universitetsstyret Silje Winther.

Hun studerer selv historie, og er fornøyd med dagens opplegg der studentene, dog i varierende grad, får tilbakemelding på oppgaver gjennom semesteret.

– Når det er ressurser til dette i dag, er det vanskelig å skjønne at det ikke er midler til det også i fremtiden, sier hun og legger til at hun synes det er underlig at studentrepresentantene i programstyret i historie gikk inn for forslaget.

Unngår trynefaktor

– Alternativet var at samme person som setter karakter gir tilbakemelding. Det vi nå har foreslått er å ha en annen til å sette karakter for å unngå trynefaktor. Men jeg er enig i at det bør presiseres at faglæreren skal gi tilbakemelding underveis, sier studentrepresentant i programstyret Eirik Holmen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »