Annonse

annonser i Universitas

– Taktisk spill i NSU

Hestehandel mellom de politiske fraksjonene i Norsk Studentunion (NSU) skaper frustrasjon hos studentpolitikere.

SKEPTISK: Ingrid Stranger Thorsen fra HF–lista misliker det politiske spillet i NSU.
FOTO: Kristian Ridder-Nielsen

Ved årets landsting ble Trond Enger fra Moderat Gruppe i Oslo, valgt som ny leder i NSU med knappe 42 mot 39 stemmer. Leder for Moderat Gruppe Torgeir Tofte Jørgensen er overbevist om at beste kandidat ble valgt, men vedgår likevel at det på forhånd var gjort klart mellom hans fraksjon i Oslo og Sosialdemokratene i Bergen om hvem de skulle stemme på.

– Vi hadde en kandidat Sosialdemokratene syntes var bra, og de hadde en kandidat til Arbeidsutvalget som vi syntes var bra. Derfor valgte vi stemmeutveksling, sier Tofte Jørgensen.

Misfornøyd med organisasjonskulturen

– Stemmegivningen bør være basert på kandidatenes kvalifikasjoner, ikke på taktisk spill fra de forskjellige fraksjonene, sier Ingrid Stranger Thorsen, representant fra HF–listen.

Hun syns det er synd at det politiske spillet er så dominerende, og reagerer på at det ble gjort avtaler om stemmeutveksling før årets landsting.

Flere andre representanter for de forskjellige lokallagene Universitas har snakket med, er ikke fornøyd med organisasjonskulturen i NSU. Hestehandel mellom større fraksjoner gjør det vanskelig for kandidater fra små lokallag å vinne ledervalget i organisasjonen. Lokallagene har få stemmer selv, og har heller ikke mye å tilby ved en eventuell byttehandel. Deres kandidater blir dermed spilt ut over sidelinjen.

Valgte bort taktisk stemming

Ingrid Mathisen er representant for Norges Teknisk–Naturvitenskapelige Universitet (NTNU). NTNU er nye i NSU–sammenheng i år, og er det nest største lokallaget etter Oslo. De fikk stemt inn en kandidat til arbeidutvalget, men ville ikke ha noe med taktisk stemmegivning å gjøre.

– Vi vurderte om vi skulle stemme i blokk, men unnlot å gjøre det fordi vi da ville tatt del i spillet. Det viktigste er å velge de beste kandidatene, og unngå kjøp og bytting av stemmer, sier Mathisen.

Professor i samfunnsøkonomi og beslutningsteori Aanund Hylland mener det må aksepteres at politiske grupper inngår avtaler seg imellom.

– Det kan være avgjørende for å få igjennom noe av det man ønsker, men det er viktig at man er åpen om hvilke avtaler som er inngått. I motsatt fall kan det oppstå mistanke om skumlerier, sier Hylland, som har spesialisert seg på valgordninger og beslutningsteori, og selv var studentpolitiker og møteleder i NSU for 30 år siden.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »