Annonse

annonser i Universitas

Kritiserer skjult listetilhørighet

Studentutvalgenes uavhengige mandater i Parlamentet har de siste årene blitt politisert, mener studentpolitikere.

RETTFERDIGHET: Parlamentsrepresentant Øyvind Arum etterlyser spill med åpne kort i suppleringsvalgene.
FOTO: Audun Halaas

Under suppleringsvalget ved Samfunnsvitenskapelig fakultet i forrige uke ble en parlamentskandidat fra studentutvalget presentert uten at det ble opplyst om at hun også tilhørte Moderat gruppe. Kandidaten ble ikke valgt, men lederen i samfunnsvitenskaplig studentutvalg (SVSU) Neving Rudskjær og parlamentsmedlem Øyvind Arum fra SV–lista, synes det er uheldig at listetilhørigheten ble holdt skjult.

– Tilhørigheten til Moderat gruppe ble ikke profilert, men det kom frem senere at hele PR–kampanjen ble drevet av fraksjonen, sier Neving Rudskjær.

Politisk upolitikk

Ifølge regelverket skal hvert fakultet representeres i Parlamentet med et mandat fra studentutvalget. Representantene kan gå inn i hvilken fraksjon de vil i etterkant av valget, men i utgangspunktet skal de tale saken til studentene ved fakultetet. Øyvind Arum vektlegger viktigheten av å spille med åpne kort om en eventuell politisk tilhørighet også i forkant av valget.

– Ingen har brutt noen regler, men de har beveget seg bort fra den opprinnelige ideen bak disse mandatene. Jeg setter spørsmålstegn ved denne politiseringen, sier han.

Kombiplasser

For noen år siden førte en debatt i utvalgene til regelendring slik at man gikk over fra valg i utvalgene til åpne urnevalg ved fakultetene. Parlamentsleder Ingrid Stranger–Thorsen sier man fryktet at det kunne gå politikk i disse valgene da man endret valgordningen, men hun mener ikke at fraksjonering er diskvalifiserende i utgangspunktet.

– Det er problematisk hvis man ikke har tilknytning til studentutvalget i det hele tatt. Men fraksjonering kan ikke holdes mot noen, disse plassene kalles kombi–plasser fordi man nettopp tilhører både et studentutvalg og en fraksjon, sier hun.

Det var ikke mulig for Universitas å komme i kontakt med noen fra Moderat gruppe tirsdag kveld.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »