Annonse

annonser i Universitas

Studentene får trolig arbeidstilsyn

Departementet foreslår at Arbeidstilsynet skal verne studentenes arbeidsmiljø.

– Vi har lenge kjempet for at studentenes arbeidsmiljø skal bli tatt på alvor, og dette er et steg i riktig retning, sier leder i Norsk studentunion (NSU) Kamil A. Azhar.

Forslaget er en endring i Lov om universiteter og høgskoler, og ble sendt ut på høring på mandag med svarfrist 14. mars, og et vedtak gjøres sannsynligvis av Stortinget i løpet av sommeren.

NSU kjempet i første rekke for at arbeidsmiljøloven skulle gjelde studentene, men tapte slaget. NSU prøvde også å stoppe en formulering i Universitets– og høgskoleloven om at studentene skulle få best mulig arbeidsmiljø «så langt det er mulig og rimelig», men fikk ikke fjernet denne. Azhar tror likevel det nye forslaget vil føre til bedre kontroll med studentenes arbeidsmiljø.

– Nå får vi endelig et tilsynsorgan, og Arbeidstilsynet har lang erfaring og god kompetanse på dette feltet, så det er absolutt en forbedring.

I bestemmelsen foreslås det at Arbeidstilsynet gis de samme sanksjonsmuligheter som de har etter arbeidsmiljøloven, det vil si pålegg, tvangsmulkt og mulighet til å stenge institusjonen (eller deler av den) for kortere perioder.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »