Innbruddsbølge på Blindern
Datautstyr for flere hundre tusen har blitt stjålet fra Blindern den siste måneden.

FOTO: Kristian Ridder-Nielsen
Biologisk institutt, Institutt for informatikk (IFI), Universitetets senter for informasjonsteknologi (USIT), Norsk Regnesentral (NR) og Odontologisk fakultet ble berøvet datauttstyr for flere hundre tusen kroner i løpet av en bølge av innbrudd like før og etter jul. Tyveriene ble gjort like etter at endel nytt utstyr ble kjøpt inn, blant annet flatskjermer og videoprosjektører.
Vi ligger hele tiden litt på hælene i forhold til tyvene, sier sikkerhetsrådgiver Trond Eriksen ved teknisk avdeling.
Slapt av politiet
Ved Biologisk institutt ble til sammen elleve pcer til en verdi av 110 000 kroner stjålet, og fra USIT og IFI ble verdier for til sammen 100 000 kroner borte. I tillegg ble NR og Odontologi frastjålet datautstyr.
Eriksen forteller at de hele tiden prøver å gjøre det de kan for å sikre Universitetets eiendom, men at det er vanskelig ettersom Universitetet også ønsker å holde åpne dører for studentene.
Det blir et problem for oss at politiet ikke bruker energi på å oppklare innbrudd og tyveri, sier Eriksen.
Vet dere hvordan tyvene fikk informasjon om det nye utstyret?
Det vet vi ikke, etterforskningen er jo politiets oppgave, sier han.












