Annonse

annonser i Universitas

Må flytte fra Turnhallen

Universitetsidretten har ikke fått fornyet leiekontrakten på Turnhallen i Oslo sentrum. 1500 brukere i sentrum kan miste treningstilbudet.

Leiekontrakten Universitetsidretten har på Turnhallen utløper 31. desember neste år. Innen den tid må nye lokaler fremskaffes hvis treningstilbudet i sentrum skal opprettholdes.

– Det et sterkt behov for et treningstilbud i sentrum, og vi ønsker å utvide treningstilbudet utover det vi i dag har i Turnhallen, sier direktør i Universitetsidretten Asbjørn Amundsen.

Derfor er Universitetsidretten nå ute og forhandler om priser for alternativer til nye lokaler. Amundsen håper å fremme et forslag til leiekontrakt på et nytt lokale før jul til behandling i styret i Studentsamskipnaden i Oslo.

Han vil ikke kommentere hvilke alternativer det jobbes med, men etter det Universitas erfarer er det to lokaler som er blinket ut som mest aktuelle erstatninger for Turnhallen. Dette skal være det tidligere Telenor/Exporama–bygningen i krysset Pilestredet/Universitetsgaten og et lokale i nærheten av Deichmanske bibliotek.

Trenger støtte fra UiO

Universitetsidretten mottar i dag vel to millioner årlig i støtte fra Universitet for å dekke leieutgiftene i Turnhallen.

– Spørsmålet om driftsstøtte til et erstatningslokale for Turnhallen er en budsjettsak for 2004. Vi har imidlertid gitt positive signaler om videreføringer av støtten, under den forutsetning at leieutgiftene holder seg innenfor dagens rammer, sier Universitetsdirektør Tor Saglie.

Amundsen tror ikke det er nødvendig med økning i støtten fra

Universitetet.

– Vi jobber ut fra den forutsetning at de nye lokalene vil trekke til seg flere

brukere, og at prosjektet ikke skal være avhengig av økt støtte fra Universitetet eller semesteravgiften.

Leder av hovedstyret i Studentsamksipnaden i Oslo May Kristin Fønnebø er også optimistisk med tanke på å finne en erstatning for Turnhallen.

– Vi vil strekke oss langt for å opprettholde treningstilbudet i sentrum, og har flere konkrete alternativer til lokaler, sier hun.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »