Rasismeanklager mot sosiologiprofessor

Professor i sosiologi Sigurd Skirbekk har fått sterk kritikk for en leksikonsartikkel om rasisme. Selv avviser han anklagene.

2002-10-16

På radio mandag kveld forsvarte Skirbekk sitt arbeid overfor Dag Herbjørnsrud, som sammen med Stian Bromark har skrevet boken Blanke løgner, skitne sannheter – en kritikk av det nye verdensbildet, der blant annet professor Skirbekk kritiseres.

– Jeg ble spurt om hvorfor jeg ikke nevnte Holocaust og jødeforfølgelsene i artikkelen. Svaret er ganske enkelt at jeg fikk beskjed fra forlaget om at man hadde to separate stikkord på de temaene, sier Skirbekk.

Forfatter Dag Herbjørnsrud er ikke enig.

– Det svaret Skirbekk gir er helt feil. Han burde kanskje lese boken, der er alt satt i en mye større sammenheng. Poenget er at alle henvisninger er fjernet, bortsett fra en henvisning til nynazisme, og dette er det ingen andre leksikon som gjør, sier Herbjørnsrud.

Tvilsom raseteoretiker

Skirbekk får refs for å referere til psykologen J.P. Rushton som i 1997 ga ut den kontroversielle boken Race, Evolution and Behaviour, der svarte fastslås å ha gener som gjør dem mindre intelligente enn hvite.

– Rusthon er bare én av mange referanser i artikkelen. Det eneste jeg sier om ham er at han er sentral og omstridt. På tidspunktet jeg skriv artikkelen var Rusthon den ellevte mest siterte psykolog i Nord–Amerika. Men jeg bygger overhodet ikke på dette i artikkelen, sier Skirbekk.

– Dette er tull og tøys, sier Herbjørnsrud, som blant annet peker på at Rusthon har blitt slaktet av de fleste forskere. I dag må han gi ut boken på sitt private forlag fordi den er trukket tilbake fra markedet.

De fra ledelsen ved Det samfunnsvitenskapelige fakultet Universitas har vært i kontakt med har ikke ønsket å kommentere Skirbekks artikkel.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Må dele rom på ni kvadrat

Internasjonale studenter i Oslo garanteres tak over hodet. Men plassmangel gjør at 236 utvekslingsstudenter må dele rom på ned til ni kvadratmeter.

Russerne invaderer Norge

Antallet russiske studenter i Norge har eksplodert det siste året. Selv norgesglade svensker og tyskere må se seg slått av vår folkerike nabo i øst.

Trumfet gjennom radikal kjønnskvotering

Studentparlamentet ved Universitetet i Oslo går inn for radikal kjønnkvotering ved ansettelser. Det trumfet studentleder Aksel Braanen Sterri gjennom.

Her sjefer kvinnene

To tredjedeler av landets rektorer er menn. Ved Akupunkturhøyskolen er rektor og hele administrasjonen kvinner.

Tar næringen i egne hender

Studentenes eget næringsutvalg skal utfordre etablerte sannheter og vise Trond Giske hva det vil si å være nytenkende.

Vil ha mer praksis

Næringslivstopp Paul Chaffey mener norske universiteter og høyskoler er for dårlige til å involvere næringslivet i utdanningen.

– Vi mangler ressurser

Hovedverneombudet ved UiO mener det ikke er nok ressurser til å imøtekomme pålegg fra Arbeidstilsynet om arbeidsmiljøet. Det er UiO-ledelsen uenig i.

UiOs studentelite mot oljeboring

Studentparlamentet skal støtte kampanjen for et oljefritt Lofoten og Vesterålen, men vil ikke trappe ned forskning som bidrar til uthenting og utnytting av fossilt brensel.

Vannlekkasje ga serversvikt

Et brudd i KHiOs hovedvannledning gjorde at lærestedets nettsider, epost og intranett var ute av drift hele helgen.

Radioaktiv glipp ved UiO

Radioaktive stoffer ble glemt igjen på en arbeidsbenk i fire dager på Bioteknologisenteret ved Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »