Annonse

annonser i Universitas

Universitetet bistår Midtøsten–studenter

Universitetet i Bergen rykket i forrige uke ut med lovnader om hjelp til palestinske studenter som ikke tør dra hjem etter semesterslutt. Nå kommer Oslo etter.

– Vi vil ta det svært seriøst om noen av de palestinske og de israelske studentene her kommer til oss og ber om hjelp. Nå vil vi innkalle alle de berørte studentene til møte, sier førstekonsulent ved seksjon for internasjonale programmer i studie– og forskningsadministrativ avdeling Mette Topnes.

Ved avdelingen regner de med å få i stand et faglig opplegg og i tillegg løse eventuelle finansielle og boligmessige problemer. Ved Universitetet i Oslo er det for tiden registrert en rekke studenter både fra Israel og Palestina.

– Tror du studentene vil benytte seg av opplegget?

– Min personlige erfaring er at de fleste vil dra hjem, men nå gir vi dem altså et alternativ, sier Topnes.

I forrige uke skrev studentavisen Studvest at Universitetet i Bergen også ville tilby sine Midtøsten–studenter bolig i sommer.

Nøytral divisjon

Topnes mener at en her må spille på lag, og at det for eksempel hadde vært en fin gest av Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) å tilby gratis boliger til eventuelle berørte studenter i sommermånedene.

– Boligdivisjonen, som tar vare på en lang rekke nasjoners boligbehov, forholder seg nøytral i forskjellige konflikter, sier direktør i SiO Boligdivisjonen, Lars Mork Gundersen.

Betyr det at dere ikke vil kunne spesialbehandle de som er rammet av konflikten i Midtøsten?

– Når det gjelder boligtilbudet til palestinerne, så vil vi ta stilling til dette om vi får en formell henvendelse fra Universitetet, sier Mork Gundersen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »