Annonse

annonser i Universitas

Nazipropaganda på lesesalen

I forrige uke ble det utdelt nazistisk propaganda på lesesalen i SV–bygningen. – Dette er helt uakseptabelt, sier informasjonsdirektør ved UiO Helge Kjøllesdal.

FOTO: Håkon Mosvold

– Jeg satt på lesesalen i SV–bygningen da en mann gikk rundt og delte ut flygeblader. Jeg ble veldig overrasket over at arket inneholdt nazistisk propaganda, sier statsvitenskapstudent Tore Kristian Oland.

Det er den nazistiske bevegelsen «Solkorset» som står bak flygeblad. Under tittelen «Angår dette deg?» beskyldes russiske jøder for å stå bak et omfattende pedofilt nettverk. «Virksomheten kan foregå og trafikken flyte nokså fritt fordi det finnes pedofile lobbyer i mange land som støttes av Jøder og kunstige Jøder i maktposisjoner», hevder Solkorset.

Flere studenter reagerte på utdelingen av løpesedlene.

– Vi prøvde å stanse mannen, men da hadde han allerede forsvunnet, sier Anne

Lene Andersen i SV–infosenter.

Uakseptabelt

Informasjonsdirektør ved Universitetet i Oslo (UiO) Helge Kjøllesdal sier at den nazistiske løpeseddelen er helt uakseptabel.

– For tre år siden vedtok Kollegiet at Universitetet skal være en antirasistisk sone. All form for rasistiske uttalelser er forbudt, sier han.

Førstekonsulent i administrasjonen ved SV–fakultetet Frode Nyhamn påpeker at all utdeling av informasjon på lesesalen i prinsippet er forbudt.

– Vi gjør noen unntak hvis informasjonen er spesielt relevant for studenter, men da må man få spesiell tillatelse. Dette bør kanskje presiseres enda klarere, sier han.

Helten Hitler

«Vi er et broderskap av norske NasjonalSosialister som nu trer i aksjon og vil gjøre vår stemme hørt på verdensvevet», står det på gammeldags norsk på nettstedet www.solkorset.org. Websiden er fullstappet med nazistisk propaganda og lovprisning av «vår helt» Hitler.

Jødehatet florerer. «Gjennom århundreder og årtusener har de infiltrert våre ariske samfunn og kulturer og hevdet sine interesser på bekostning av vårt folks vel», hevdes det. «At vi tapte krigen mot jødene, er en ulykke uten sidestykke i det nordiske menneskes historie.»

Redaktør av det antifascistiske magsinet «Monitor» Tor Bach tror ikke det står mange personer bak Solkorset.

– Nettstedet er trolig laget av to–tre forskrudde mennesker. Det ble lansert etter jul, og inneholder gamle nazistiske myter om at jødene er et perverst folkeslag, sier Bach.

Mislykket rekruttering

Bach sier at nynazister tidligere har forsøkt å organisere seg på Blindern, uten å lykkes. Han tror heller ikke at Solkorsets forsøk vil føre frem.

– Etter det jeg vet, finnes det ikke noe nazimiljø blant studentene på Blindern. Oppegående, intellektuelle mennesker faller sjelden for denne typen propaganda. I hele Norge finnes det bare 150–200 aktive nazister, sier han.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »