Annonse

annonser i Universitas

USIT henger ut data–verstinger

En jusstudent føler seg uthengt etter å ha havnet på ti på topplisten over studenter med overbelastet hjemmeområde.

FOTO: Audun Halaas

– Jeg er sjokkert over at USIT går frem slik. Det føles stigmatiserende å bli hengt ut på denne måten, sier en av de berørte, jusstudent Jon Whist.

I slutten av februar mottok han en e–post fra Universitetets senter for informasjonsteknologi (USIT) som lister opp brukernavn og e–postadresser til de ti studentene som har mest lagret på sine hjemmeområder. Dette er vanlig praksis for samtlige områder ved Universitetet.

– Jeg kan ved hjelp av brukernavn og e–postadresser identifisere fire–fem av de andre «værstingene», sier Whist, som er nummer åtte på listen.

Lovstridig

Informasjonssjef i Datatilsynet Hege Njaa Rygh mener Universitetets praksis strider mot personopplysningsloven.

– Brukernavn og e–post er personopplysninger som ikke kan leveres til uvedkommende uten samtykke.

Hun legger til at dersom en av de berørte parter sender inn klage på forholdet, kan det resultere i at Datatilsynet kan pålegge USIT å endre praksis.

– Dette gjør det mer interessant å sende inn en klage. Jeg kommer ikke til å gjøre dette alene, men det er jo ikke vanskelig å finne ut hvilke andre dette gjelder, sier Jon Whist.

Faste kvoter alternativet

– Jeg er ikke uten videre enig i at dette er i strid med loven. Studentene har godtatt at de er en del av den elektroniske katalogen til Universitetet og at deres e–postadresser er tilgjengelige, sier direktør i USIT Arne Laukholm.

Han legger til at dersom praksisen viser seg å være i strid med loven, blir USIT nødt til å innføre en elektronisk kvoteordning som gjør at det ikke går an å lagre mer på et hjemmeområde som allerede er fylt opp. – Hvorfor kan dere ikke sende e–post til hver enkelt?

– Vi kan endre driftsrutinene slik at meldingene bare inneholder

informasjon om den enkelte bruker. Imidlertid er den løsningen vi bruker nå

foretrukket av mange, blant annet fordi det da er mulig å kontakte de andre

storbrukerne ved akutte lagringsproblemer, sier Laukholm.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »