Annonse

annonser i Universitas

Ny ordning og felles pensum på ex.phil.

En felles ramme for ex.phil.–pensum skal beholdes i den nye gradsstrukturen. Men når og hvordan undervisningen foregår, blir opp til det enkelte faget.

FOTO: Audun Halaas

– Grunntanken er klar: Ex.phil. skal fortsatt være en felles plattform for alle studenter, sier rektor Arild Underdal.

Rammen for det nye ex.phil.–studiet er nå vedtatt av Kollegiet. Ex.phil. vil ikke lenger nødvendigvis ligge i første semester, men skal skreddersys inn i det enkelte bachelor–studium. Innholdet i ex.fac. skal i stor grad utarbeides av de enkelte fakultetene, men innenfor en overordnet felles ramme.

– Det åpnes for større kobling mellom ex.phil. og fagstudiene ved at undervisningsform og –tidspunkt kan tilpasses det enkelte fag, sier Underdal.

– Skal pensum være felles for alle fag?

– I all hovedsak, ja. Foreløpig er det ikke fastsatt, men temaer eller overskrifter for hva pensum skal inneholde ligger i forslaget som vi har vedtatt, sier Underdal.

Ikke frislipp

Kollegiets vedtak ligger tett opp til det opprinnelige forslaget fra Rådet for ex.phil. og ex.fac. Etter en høringsrunde ved de forskjellige fakultetene, ble et nytt forslag utarbeidet av universitetsdirektør Tor Saglie.

– Dette forslaget var et slags frislipp der fakultetenes høringsuttalelser ble forsøkt ivaretatt på bekostning av helheten i opplegget, sier Underdal.

– I Universitas uttrykte flere akademikere frykt for ex.phil.s fremtid. Hva vil dette vedtaket si for ex.phil.s skjebne?

– Jeg tror frykten for at ex.phil. skal flises opp til det ugjenkjennelige i det vesentlige kan stedes til hvile, sier Underdal.

Big Bang

Flertallet i Kollegiet stemte for å ta høringsuttalelsen fra Det matematisk–naturvitenskapelige fakultet til etterretning, og gi større plass til relativitets– og Big Bang–teorier i ex.phil.–pensum.

– De etterspør stoff som gir en innføring i det moderne naturvitenskapelige verdensbildet. Vi vil henstille Rådet om å finne plass til dette, forklarer Underdal, som også henstiller om i større grad å gi innpass til kvinneperspektiver i ex.fac.–pensum.

Det faktiske innhold og pensum i ex.phil. og ex.fac. er foreløpig ikke fastsatt. Kollegiets vedtak går først tilbake til Rådet for ex.phil. og ex.fac., som utfra dette vil utarbeide et nytt forslag.

– Når blir resultatet klart?

– Så snart som mulig. Detaljene rundt studiereformen vil finne sin endelige form utover høsten, sier Underdal.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »