Annonse

annonser i Universitas

Drastisk kutt i lærerutdannelsen

Pedagogikkstudenter blir et halvt år forsinket i studiene fordi ti av 15 fag kuttes kommende semester.

FOTO: Åshild Støylen

–Jeg vil gjerne bli fysikklærer. Men på grunn av kutt i fagtilbudet ved Det utdanningsvitenskaplige fakultet (UV) kommende semester må jeg vente et halvt år ekstra for å bli ferdig utdannet, forteller fysikk– og geografistudent Anders Baumberger.

Pedagogikkundervisningen for nye heltidsstudenter i realfagene fysikk, matematikk og kjemi, samt syv andre fag kuttes våren 2002 på grunn av omlegging ved Institutt for lærerutdanning og skoleutvikling (ILS).

At dette ville føre til et innskrenket fagtilbud våren 2002, ble først klart i august. Da hadde søknadsfristen for å melde seg opp til disse fagene inneværende høstsemester gått ut for mange måneder siden.

Sen informasjon

Baumberger blir ferdig med sine ordinære fag dette semesteret, og mangler bare den pedagogiske utdannelsen for å fullføre en Cand. Mag–grad. Men nå får han verken ta fysikk–didaktikk eller geografi–didaktikk som han trenger for å komplettere graden, kommende vårsemester. Årsaken er en omfattende omlegging av den pedagogiske utdannelsen ved ILS.

–Dersom jeg hadde visst dette, ville jeg selvfølgelig begynt med den pedagogiske utdannelsen nå i høst, og tatt ferdig fagene mine etterpå, sier Baumberger oppgitt.

Hvis situasjonen hadde vært den samme våren 2001, kunne 28 av 94 heltidsstudenter blitt rammet av kuttet i fagtilbudet, og disse ville fått et halvt års studieforsinkelse.

– Dette er noe vi i Kollegiet ikke er blitt gjort kjent med. Uansett må det være en feilprioritering fra instituttetet når noe så viktig som å utdanne lærere nedprioriteres, sier kollegierepresentant Ingvild N. Borgeraas.

Mange baller i luften

–Kommende semester blir et konsolideringssemester der vi har valgt å bare satse på de fem fagene som ikke har vært igjennom den omfattende omstillingsprosessen, sier seksjonssjef ved ILS, Berit Aas Bakke.

–Jeg fikk i januar flere bekreftelser på at fysikk og geografi kom til å bli tilbudt også fra våren 2002, og slo meg til ro med det. Sjokket var derfor stort da jeg skulle søke i august, og fikk beskjed om at mine fag var kuttet vekk, sier en oppgitt Baumberger.

–Hvorfor kommer informasjonen om det drastiske kuttet i fagtilbudet så sent Aas Bakke?

–Vi kan bare beklage at vi ikke informerte om dette tidsnok. Det ble rett og slett for mange baller i luften til å administrere. Vi har også 125 deltidsstudenter og alle studentene som startet undervisningen i høst å ta oss av. Dette er en svær omstillingsprosess, men fra høsten av vil vi tilby de fleste store skolefagene på heltid, og alle fag på deltid, supplerer Aas Bakke.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nyhet

Rektorretrett gir studentjubel

I vinter forslo Universitetet i Oslo en innstramning som ville bety utkastelse av omkring 4700 studenter. Nå trekker rektor Ole Petter Ottersen forslaget.

Boligekspert advarer studentene:

– Ikke kjøp bolig

Prisøkningen i boligmarkedet vil ikke vare. Studenter kan ende opp som de store boligtaperne.

Her får flest A og B:

Toppkarakterer til trubadurene

Over halvparten av eksamenene på Musikkhøgskolen ble vurdert til A eller B i fjor.

– Daglige spionangrep mot norsk akademia

Etterretningstrusselen mot Norge er høy. Verdensledende forskning gjør norsk akademia til et mål for fremmede makter og mafiaorganisasjoner, mener etterretningsekspert Vegard Valther Hansen.

Slakter SiOs personalpolitikk

Tillitsvalgte i SiO har i tid vært misfornøyde med ledelsen. Nå tar de bladet fra munnet.

Milliardsprekk for veterinærflytting

Flyttingen av Veterinærhøgskolen til Ås vil koste 1,5 milliarder mer enn planlagt. Ikke så mye, mener kunnskapsminister Kristin Halvorsen.

Kjøper forskning for 200 millioner

Norske universiteter og høyskoler punger ut for tilgang til den nyeste forskningen. Samtidig øker kritikken mot tidsskriftsforlag med overskudd i milliardklassen.

Innvandrerne inntar universitetene

Det blir stadig flere innvandrere i høyere utdanning, og spesielt jentene strømmer til universitetene og høgskolene som aldri før. Fra 2007 til 2010 økte antallet med 27 prosent.

Styrer 1 000 000 000 student-kroner

  • For første gang omsetter Studentsamskipnaden i Oslo og Akershus for mer enn én milliard kroner.
  • Alle virksomhetene unntatt Studentboligene går likevel med underskudd.

UiO-studenter blant landets tregeste

Mindre frafall og raskere fullføring er kunnskapsminister Kristin Halvorsens viktigste mål for høyere utdanning. Blant de dårligste i klassen er Universitetet i Oslo.


Flere saker fra nyhet »