Finansierer stipend med bloddiamanter
Robert Mugabe og hans regime ønsker å bruke to milliarder dollar fra salg av bloddiamanter på å tilby Zimbabwiske studenter stipend.
I over et tiår har studenter ved offentlige universiteter i Zimbabwe måttet leve uten stipend og uten muligheter til å låne penger. Dette skyldtes en økonomisk og politisk krise som endelig bedret seg da en inkluderende regjering kom i stand i 2009, melder University World News (UWN).
Salg av Zimbabwes diamanter har møtt fordømmelse i store deler av den vestlige verden, inkludert USA. Motstandere av diamantutvinningen hevder det skjer grove menneskerettighetsbrudd i landets diamantgruver, og peker også på manglende gjennomsiktighet i hvor pengene fra gruvedriften ender.
Noen kritikere hevder at pengene har gått til å finansiere terrorkampanjer til støtte for president Robert Mugabe, som hvis han vinner neste valg, vil ha hatt makten i 36 år, i følge UWN.
To milliarder dollar
I et forsøk på å vinne oppslutning om salg av diamanter vil nå regimet bruke penger fra diamantsalget til å opprette stipend for studenter ved offentlige universiteter. Det skal dreie seg om omtrent to milliarder amerikanske dollar. Zimbabwes finansminister, Tendai Biti, sier i en kommentar om nasjonalbudsjettet for 2012, at tilskuddene til studentstipend og lånemuligheter kommer etter flere henvendelser fra foreldre og studenter.
- Jeg skal nå allokere 25 millioner amerikanske dollar til lån og stipend, og slike beløp kommer også til å komme fra våre samarbeidsbanker, sier Biti i uttalelsen.
Problematisk ordning
Flere medlemmer av parlamentet har hatt kritiske bemerkninger til forslaget. Blant annet bemerkes det at finansiering av stipendet først vil bli mulig etter at pengene fra salget av diamantene har kommet inn til bankene. Forsinkelser i overføringer kan bli problematisk, og i tillegg kan det oppstå komplikasjoner i banksystemet knyttet til rentenivå, tilbakebetalingsplan og lignende.
I tillegg trekkes arbeidsløsheten på 90 prosent fram som en mulig faktor til at lånetjenesten kan bli forsinket. Manglende håndtering av lånene kan medføre at systemet kollapser, skriver parlamentarikerne i en merknad til forslaget.
Ikke første forsøk
UWN har tidligere rapportert at det ble forsøkt å opprette studentstipend i Zimbabwe i fjor. Men forsøket stranda etter uenigheter innad i koalisjonsregjeringen. Pengene ble i stedet brukt til å nedbetale deler av Utdanningsdepartementets gjeld.
hansjskj@universitas.no
Hans J. Skjong












