Annonse

annonser i Universitas

INGEN KJÆRE MOR: Et nytt utestengingsregister i regi av Kunnskapsdepartementet vil medføre at studenter som blir tatt i juks ikke kan melde seg opp til fag ved andre institusjoner. FOTO: Ketil Blom.

Svartelister juksestudenter

Studenter som blir tatt for juks, blir nå svartelistet i et nasjonalt utestengningsregister som UiO skal opprette. Det skal forhindre at studenter som jukser kan ta eksamen ved andre institusjoner.

På oppdrag fra Kunnskapsdepartementet skal IT-avdelingen ved UiO, USIT, lage et utestengningsregister som kartlegger alle som blir tatt for eksamensjuks. Tidligere har studenter som blir tatt for eksamensjuks kunnet melde seg til eksamen i samme fag ved en annen institusjon.

– Målet er at alle universiteter og høyskoler som blir knyttet til registeret, enkelt vil kunne finne ut om en student er svartelistet eller ikke, sier utviklingsleder i Felles studentsystem ved USIT, Geir Magne Vangen, til Uniforum.

Kunnskapsdepartementet har satt av rundt én million kroner til prosjektet, som skal være på plass i løpet av 2012.

Utviklingsleder Moen sier at han er glad for at arbeidet med et utestengingsregister nå kan komme i gang – Det har vært snakk om det helt siden den nye Universitets- og høyskoleloven kom i 2002, sier Moen.

Strenge straffer

Registeret vil gjøre studentens personnummer, regelbrudd og karantenetid tilgjengelig for utdanningsinstitusjoner på landsbasis.
Studenter som viser uforsvarlig oppførsel i praksis eller i klinisk undervisning, kan bli utestengt i opptil tre år, og i verste fall bli funnet uskikket til det yrket man sikter til. Det vil nå bli lettere å opprettholde karantener og straffer til studenter tatt for juks.

– Med et eget utestengninsregister blir det et langt bedre og kvalitetssikret system, sier Moen

Den vanligste forseelsen blant studenter er eksamensjuks, og studenter som blir tatt vil bli utestengt fra alle studier ved egen institusjon og nektet å ta eksamen ved andre universiteter og høyskoler.

– Over 100 juksesaker

– Det vil være eksamensadministrasjonene, studieavdelingene og Samordna opptak som får tilgang til denne informasjonen. Først og fremst vil det væra disse instansene som har bruk for opplysningene, sier Moen.
Alle utdanningsinstitusjoner som bruker Felles studentsystem vil kunne bruke og utveksle informasjon gjennom utestengingsregisteret.
– Jeg vil tro det er over 100 saker på landsbasis i løpet av ett år. Så det blir et heller lite register, men informasjonsinnholdet er av en slik art at det vil bli stilt strenge krav til sikringen av registeret.

– Fornøyd med listene

– I utgangspunktet så har ikke Norges Studentorganisasjon noen problemer med at det lages en slik liste. Blir man tatt for juks, skal lovgivningen gjelde for studentene, sier NSO-leder Kim Kantardijev til Universitas.

Han synes likevel at det har tatt lang tid å få ordningen på plass.

– Ti år er ikke imponerende hurtig, men vi har forståelse for at ressursene har blitt prioritert annerledes siden 2002. Men det er jo ikke et kostbart prosjekt, så det er litt rart at man ikke har fått på plass et slikt nasjonalt register tidligere, sier Kantardijev.

– Rettferdig straff

– Strafferammene for studenter som bryter reglene er rettferdige. Det er bare i de mest ekstreme tilfellene at noen blir dømt uskikket til å drive praksis eller blir utestengt over lange perioder. Det som er viktig for oss er at det finnes gode klageinstanser for studentene, sier Kantardijev.

NSO-lederen stoler på Kunnskapsdepartementets vurderinger om ressursbruk, så lenge studenters sikkerhet blir ordentlig ivaretatt.

– Det vi er spesielt opptatt av er at prosjektet har den sikkerheten som kreves, i og med at det er veldig sensitiv informasjon i disse registrene, sier han.

–Vi er særdeles glad for at det understrekes at man slettes fra registeret med en gang karantenen er over.

Fakta

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Studenter utnyttet på Ipad-fabrikk

Den kinesiske organisasjonen SACOM estimerer at en tredjedel av arbeiderne ved Foxconn, som produserer Apples Ipader i Kina, er studentpraktikanter.

Moshe (14) begynte på universitetet som åtteåring

14-åringen Moshe Kai Cavalin fullfører nå en bachelorgrad i matematikk ved prestisjetunge UCLA, og har også skrevet en bok som er blitt utgitt både på kinesisk og engelsk.

Her er verdens 50 beste studentbyer

Europeisk dominans i prestisjekåring. Ingen norske byer kom med på listen.

Derfor velger briter å studere i Maastricht

På bare fire år har antall britiske studenter ved universitetet i Maastricht nidoblet seg. Her betaler de bare en sjettedel av skolepengene de kunne risikert å betale i Storbrittania.

Bygger minibolig til studenter

Sveriges minste studentbolig er innflyttingsklar. Bygget som en protest mot byggereglene, er den kun 8,8 kvadratmeter stor. Kim Kantardjiev i NSO tror ikke at lignende boliger ville blitt populære i Norge.

– Ungarn risikerer å bli et åpent fengsel

En ny ungarsk lov vil drastisk innskrenke uteksaminerte kandidaters jobbmuligheter i utlandet. Den Europeiske Studentunionen vil at loven skal granskes.

Drittjobber kamuflert som kulturutveksling

Studenter som søkte sommerjobblykken i USA gjennom kulturutvekslingsprogram, endte opp som sjokoladepakkere i Hersheys fabrikker, med luselønn og tilnærmet null kulturelle erfaringer.

Marihuana-Tim (25) narkotatt i geisha-riket

En amerikansk student i Japan risikerer ti års fengsel etter å ha fått tilsendt hasjkaker i posten. Utenriksdepartementet har ingen oversikt over norske narkotatte studenter.

Slik kommer man lettere inn på Harvard

Søkere til amerikanske eliteuniversiteter med én forelder som har studert ved universitetet de søker på, har fire ganger høyere sannsynlighet enn andre for å komme inn.

Seksuelt trakassert – får $130 000 i oppreising

En student ved Universitetet i Iowa får $130 000 i oppreising etter at universitetet ikke sparket en av hennes professorer etter at han seksuelt trakasserte henne.


Flere saker fra nett »

Annonse

Ibsen tannklinikk, ca 20% rabattKjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt