Etterlengtet stipend til libyske utenlandsstudenter
Etter måneder med improviserte løsninger, er tusenvis av libyske utvekslingsstudenter endelig sikret studiestøtte.
–Vi håper på en smertefri overgang når det libyske overgangsrådet gjenopptar ansvaret for studentene i de kommende ukene. Dr. Glenn Withers, Universities Australia
De libyske ambassadene skal etter planen utbetale månedlige stipend til libyske utvekslingsstudenter fra og med januar 2012. Det skjer etter at det libyske overgangsrådet i Tripoli har begynt å finansiere landets utenriksstasjoner.
Siden opptøyene brøt ut, ble studentenes utbetalinger stanset i Australia, Storbritannia, Egypt, Sør-Afrika og USA. Dette på tross av at Gaddafi-regimet gjentatte ganger hadde lovt at studentene skulle få avslutte utenlandsstudiene.
Midlertidige løsninger
Mens studiestøtten uteblir, har vertslandene innført egne tiltak for de libyske studentene. I mars ble de 1900 libyske studentene i USA, tilbudt støtte av amerikanske myndigheter. Dette etter at alle libyske midler i USA, inklusive finansieringen til det Libyske-Nord-Amerikanske stipendprogrammet, ble frosset måneden før.
I Storbritannia har myndighetene øremerket midler for å sikre studieoppholdet til de 8000 libyske studentene ved britiske universiteter.
Godt motttatt
I Australia er det over 650 universitetsstudenter og 500 språkskoleelever fra Libya. Beskjeden om at overgangsrådet i Tripoli skal overta det økonomiske ansvaret for libyske studenter i utlandet, ble godt mottatt av den australske vise-kanslerens lobbyist-gruppe, Universities Australia.
Administrerende direktør, Dr Glenn Withers, forteller til University World News at australske universiteter har gjort en stor innsats for å sikre velferden til libyske studenter mens støtten har uteblitt.
–Individuelle universiteter besluttet å støtte studentene ved hjelp av midlene de hadde tilgjengelig, som å innvilge lån til bosted og redusere skolepengene. Den hjelpen har bidratt til å gi libyske studenter og deres familier sikkerhet i en turbulent periode, forteller Withers.
Søker flyktningestatus
Withers håper at det ikke vil by på problemer når den libyske staten tar over det økonomiske ansvaret for studentene.
–Vi håper på en smertefri overgang når de gjenopptar ansvaret for studentene i de kommende ukene.
Under opprørene i Libya, påpekte rapporter at libyske studenter i utlandet ville søke om flyktningstatus av frykt for å blir straffeforfulgt av Gaddafi-regimet.
Inntil det politiske utfallet er fullstendig avklart, vil denne tendensen sannsynligvis fortsette.
Mia Caroline Bratz












