Annonse

annonser i Universitas

VIL SPARE: Finansminister Sigbjørn Johnsen la i dag frem regjeringens reviderte budsjettforslag. Han møter liten applaus i Universitets- og Høyskolesektoren.

Finansministeren vil fremdeles ikke øke studiestøtten

Norsk studentorganisasjon er skuffet over at statsbudsjettet blir stående på stedet hvil.

Finansminister Sigbjørn Johnsen la i formiddag frem utkastet til revidert nasjonalbudsjett for 2011. Han kunne ikke melde om store endringer i bevilgningene til Universitets- og Høyskolesektoren fra høstens budsjett, med unntak av 30 nye millioner til rehabiliteringsprosjekter.

Norsk studentorganisasjon (NSO) mener regjeringen viser liten vilje til å satse på studentvelferd. Organisasjonen er spesielt misfornøyde med at finansministeren ikke ønsker å øke pengestøtten til landets studenter.

– Nå er det eksamenstid, men mange studenter må bruke dyrebar lesetid på å jobbe for å ha noe å leve av i sommer. Likevel avventer regjeringen å styrke studentøkonomien, og målet om heltidsstudenten blir stadig fjernere, uttaler leder i NSO, Anne Karine Nymoen, i en pressemelding.

I dag tikker semesterets siste beløp fra Lånekassen inn på mange magre studentkontoer. NSO viser til tall fra Lånekassen som sier at studiestøtten reelt sett har blitt svekket de siste årene.

– Vi er skuffet over regjeringens manglende vilje til å ta tak i problemene, sier Nymoen.

Krever utdanningskvalitet

NSO er også bekymret for at budsjettet ikke tar høyde for at antallet studenter ved landets Universiteter og Høyskoler stiger.

– Med en ventet studentvekst de nærmeste årene og med de utfordringene vi har med frafall i høyere utdanning, så kreves det en satsning på studentvelferd og utdanningskvalitet i høstens statsbudsjett, heter det fra NSO.

Her får de støtte fra Forskerforbundet.

– Vi er skuffet over at regjeringen ikke har funnet plass til å prioritere ressurser til stillinger, infrastruktur eller bygg som kan gjøre UH-sektoren i stand til å følge opp den forventende studentveksten i årene som kommer, kommenterer leder Bjarne Hodne.

Penger til utstyr og rehabilitering

Finansministeren kunne i dag fortelle at norsk økonomi går godt, men at han på grunn av økt sysselsetting og høyere prisvekst er nødt til å stramme inn tøylene slik at ikke renta blir for høy.

–Det reviderte nasjonalbudsjettet er strammere enn det som ble lagt frem i fjor. Det er viktig at både inntekts- og finanspolitikken bidrar til å dempe presset på renta i Norge, sa Johnsen under fremleggelsen av budsjettet.

Torsdag satte Norges Bank opp styringsrenta fra 2 til 2,25 prosent, og i følge eksperter vil vi se flere renteøkninger i årene fremover.

Regjeringen har likevel tatt seg råd til å legge på 30 millioner kroner til utstyr og rehabiliteringsprosjekter innfor universitets- og høyskolesektoren i det nye budsjettet. Det mener NSO er en fattig trøst.

– Dette vil komme godt med når institusjonene til høsten må gjøre seg klare til å ta i mot enda flere studenter. NSO fremhever likevel at dette på langt nær er nok, sier Nymoen.

Ba om ekstrabevilgninger

Fra Teknisk-naturvitenskaplig forening (Tekna) rettes det også skarp kritikk mot regjeringens prioriteringer. Det har i år vært en markant økning av unge som søker seg til teknologi- og realfagsstudier, og Tekna hadde i forkant av det reviderte statsbudsjettet etterlyst ekstrabevilgninger for å dekke opp for dette. Men i regjeringskvartalet var det tilsynelatende liten lydhørhet for forslaget.

– Det er skuffende at regjeringen ikke har bevilget penger til flere studieplasser i teknologi- og realfag, sier president i Tekna Marianne Harg.

Finansministeren var tydelig forberedt på reaksjoner i det reviderte budsjettet, og valgte å komme kritikerne i forkjøpet ved å sitere dikt. Han leste høyt fra Hans Børlis «Å skrive dikt» der det å dikte oppleves som like vanskelig som å «følge sporet etter en fugl i lufta».

– Slik er det noen ganger å drive politikk også, sa en humørfylt Sigbjørn Johnsen.

4 kommentarer

Jan

Jeg lurer ofte på hva vi i Norge skal leve av i fremtiden.

Industrien råtner på rot og fagarbeidere går arbeidsledige mens det meste av produksjonssteder er stengt mer eller mindre for godt.

Her forsvinner kompetansen om få år når de som alt er presset ut i arbeidsledighet går over i pensjon fordi de når pensjonsalder.

Realfag og teknologiutdannede arbeider hovedsaklig med oljen og å finne ut hvordan vi skal skvise den siste dråpen ut av den. Hva de skal gjøre etterpå aner jeg ikke.

Høyere utdannede mennesker skal være simple funksjonærer og sekretærer. Ellers kan de kanskje være lærere. Om de er heldige kan de jobbe med kultur.

Alt skal betales med oljepenger.

Hva skal skje i fremtiden egentlig?

Skal alle trygdes og leve på overskudd fra oljefondet uten å gjøre noe som helst?

Tenker ingen på at vi bør skape sterke fagmiljøer innen alle områder som kan gjøre oss attraktive internasjonalt? Med så mange høyt utdannede i Norge burde det opprettes flere analyseselskaper, konsulenter og andre som kan gjøre oppdrag for utenlandske oppdragsgivere.

Vi har jo penger og mulighet nok til å kunne bli en ledende kunnskapsnasjon. Vi kan betale verdens beste forskere til å komme hit og arbeide på våre universiteter. I stedet lages det universiteter for utdanning av førskolelærere som i kjernen bare er universiteter for å skape barnepassere som er over 18.

Forskning og utvikling bør være hovedmålet for Norge i fremtiden. Innen alle fagområder. Vi må kunne tilby vårt fortrinn med høyt utdannet befolkning til utlandet. Flere private selskaper bør se på hva som faktisk kan gjøres her. I mange andre land er analyse og policyselskaper stort, det finnes lite slikt her. Her er det mest selskaper for å hjelpe en å kle seg pent og snakke tull på tv (kommunikasjonsrådgivere).

Vi har en gylden mulighet til å bruke pengene våre til å bli en ledende kunnskapsnasjon som kan tiltrekke seg de beste fra utlandet og dermed utdanne de beste med de beste som lærere. Dette vil nordmenn få mest igjen for, for vi vil være de som for det meste går på disse utdanningene.

Maria Helene

De ser vel for seg at det blir enda mindre arbeidskraft til helse-sektoren hvis studenter plutselig ikke trenger å jobbe...

Gunnar Hansen

Ser strengt tatt ikke problemet. Støtten er på 9080 kr pr måned de 10 månedene man studerer. Det er da ikke så lite som enkelte skal ha det til!

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Svenske feminister vil omdefinere trening

I Stockholm har feministene begynt å trene for seg selv.

Derfor gjør du alt annet enn å lese

Tre av fire norske studenter utsetter skolearbeid de burde ha gjort. Men hvorfor det egentlig?

Slik rammer streiken deg

Universitet- og høgskolestudenter vil merke endringer i eksamenavviklinger og sensurordninger.

Tapte valget – får lederen

Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

Ekstrapoeng til mannlige studenter

Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

Derfor bør studenter bruke Twitter

«Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

10 ting du ikke bør si på jobbintervju

Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

– Eksamensdop? Null stress

Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.


Flere saker fra nett »