Vil avsløre Universitets-hemmeligheter
Glem Wikileaks, nå er det Unileaks som gjelder!
Nå har universitetenes svar på Wikileaks kommet, og passende nok har den nye nettsiden fått navnet Unileaks.
En gruppe australske studenter lansert i februar nettsiden unileaks, melder den amerikanske studentavisen the Cronicle of Higher Education.
I likhet med Wikileaks skal Unileaks lekke, eller offentliggjøre, hemmelige dokumenter. I første omgang er det universiteter i Australia og Storbritannia som kan få gjennomgå.
Målet med lekkasjene er å “holde utdanning ærlig”. Studentene bak Unileaks håper at nettsiden etterhvert kan være med på å avsløre hemmeligheter ved universiteter også andre steder i verden.
I et åpent brev til universitetene i Australia og Storbritannia kommer det frem at nettstedet har oppstått etter inspirasjon fra studentprotestene i Storbritannia, som fant sted i november i fjor.
Opptøyene oppsto som protest på regjeringens forslag om å doble studieavgiften. Unileaks mener studentopprøret er et resultat av nyliberalistiske forfall innenfor universitets- og høyskolesektoren.
Den ferske nettsiden har fortsatt tilgode å gjøre de store avsløringene, men Unileaks-sjefen, som ikke har avslørt sin identitet i mediene, melder om stor respons fra britiske studenter.
Sjefen avslører at kontakten med de britiske studentene har gitt minst én stor kommende lekkasje.
monicaes@universitas.no
Monica Bring Estensen












