Annonse

annonser i Universitas

Blind student bruker førerponni på campus

Foreldrene sa nei til hund.

Liten hest: Ponnier har den siste tiden erstattet hunder som førerdyr for et fåtall blinde i USA. Nå også i utdanningssektoren.
ILLUSTRASJONSFOTO: Wikimedia Commons / Oyssol

Den blinde studenten Mona Ramouni ved det amerikanske Michigan State University fikk ikke lov av foreldrene til å ha hund i huset. Dermed er hun blitt den første studenten som bruker førerponni på campus, melder AFP.

Ramouni bodde hjemme hos foreldrene, innvandrere fra Jordan, da hun først fikk ideen om å skaffe seg den utradisjonelle hjelperen. Av religiøse grunner ville ikke foreldrene ha en hund i huset. Ramouni sparte dermed i tre år for å få råd til en førerponni.

– Hele min verden og mitt syn på forskjellige ting har forandret seg, for jeg føler at det er mange flere muligheter, sier Ramouni til AFP.

Hesten Cali følger den blinde studenten rundt omkring på campus, til og med inn i undervisningsrommene. Ponnien har dessuten blitt venn med førerhunden til en blind medstudent av Ramouni.

Den lille hesten veier rundt 50 kilo og er blitt trent opp til å gå inn og ut av biler og busser, plukke opp gjenstander med tennene samt kommunisere ved å slå hoven i bakken.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Svenske feminister vil omdefinere trening

I Stockholm har feministene begynt å trene for seg selv.

Derfor gjør du alt annet enn å lese

Tre av fire norske studenter utsetter skolearbeid de burde ha gjort. Men hvorfor det egentlig?

Slik rammer streiken deg

Universitet- og høgskolestudenter vil merke endringer i eksamenavviklinger og sensurordninger.

Tapte valget – får lederen

Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

Ekstrapoeng til mannlige studenter

Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

Derfor bør studenter bruke Twitter

«Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

10 ting du ikke bør si på jobbintervju

Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

– Eksamensdop? Null stress

Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.


Flere saker fra nett »