Skattelister 2009:
BI-rektoren på inntektstoppen
Se hvor mye din rektor tjente i fjor.
Rektor Tom Colbjørnsen ved Handelshøyskolen BI tjente hele 2,8 millioner kroner i 2009. Dermed er han den av rektorene ved lærestedene tilknyttet Studentsamskipnaden i Oslo (SiO) som tjente best i fjor.
BI-rektoren tjente over det dobbelte av inntekten til nummer to på lista, Universitetet i Oslos (UiO) rektor Ole Petter Ottersen som hadde en inntekt på snaut 1,4 millioner kroner. Tredjemann på lista er Karl Otto Ellefsen, rektor ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo (AHO), med en inntekt på drøyt én million kroner.
Den dårligst lønnede SiO-rektoren er Hilde Skjerve ved Akupunkturhøyskolen, med en inntekt i underkant av 600 000 kroner.
BI-rektoren har størst formue
BI-rektor Tom Colbjørnsen er dessuten på formuetoppen blant SiO-rektorene. I 2009 hadde rektoren en registrert formue på 3,5 millioner kroner. Rektor Vidar Leif Haanes ved Det teologiske menighetsfakultetet (MF) følger hakk i hæl med en formue på snaut 2,8 millioner kroner.
Foruten rektor AHO-rektor Karl Otto Ellefsen og rektor Yngvild Wasteson ved Norges veterinærhøgskole (NVH) – med formuer på henholdsvis 913 000 og 571 000 kroner – står ingen av de øvrige SiO-rektorene oppført med formue i 2009.
Aasland slår Halvorsen
Minister for forskning og høyere utdanning Tora Aasland er den best betalte politikeren i Kunnskapsdepartementet (KD). I fjor tjente hun 977 000 kroner. Til sammenligning tjente kunnskapsminister Kristin Halvorsen 928 000 kroner.
Statssekretær Kyrre Lekve som jobber tett med utdanningsminister Aasland i KD måtte nøye seg med 507 000 kroner.
Øyvind Bosnes EngenFakta
- Tom Colbjørnsen (BI):
2 800 689 - Ole Petter Ottersen (UiO): 1 382 652
- Karl Otto Ellefsen (AHO): 1 034 274
- Sigmund Loland (NIH): 894 276
- Yngvild Wasteson (NVH): 704 383
- Eirik Birkeland (NMH): 691 417
- Cecilie Broch Knudsen (KhiO): 660 584
- Vidar Leif Haanes (MF): 653 694
- Hilde Skjerve (AKHS): 592 246 Kilde: Skatteetaten

















