Annonse

annonser i Universitas

BEKYMRER SEG: Helsedirektoratets forslag om å avskaffe medisinstudiets turnusordning slik den eksisterer i dag har skapt bekymring blant mange medisinstudenter.

Helsedirektoratet vil avskaffe dagens turnusordning på medisin

Forslaget skaper bekymring blant legestudentene.

Turnusplasser blant medisinstudenter blir i dag tildelt gjennom en loddtrekningsordning. Slik bør det forbli, mener et flertall av de kommunene, helseorganisasjonene og offentlige instansene som har uttalt seg om en foreslått reform av turnusordningen. Likevel anbefaler Helsedirektoratet (HDI) å erstatte ordningen med et system der medisinstudenter må søke om turnusplasser.

Skeptisk høringsflertall

Helsedirektoratet sendte fredag en anbefalning til Helse- og omsorgsdepartementet om å avskaffe dagens turnusordning, og erstatte den med en ordning med såkalt nybegynnerstilling for nyutdannede leger.

Dette innebærer blant annet at dagens system der vilkårlig loddtrekning avgjør hvor studentene får turnusplass erstattes med en ordning der studentene må sende søknader slik det gjøres i arbeidslivet.

Forslaget har i sommer vært ute på høring hos 75 høringsinstanser. Disse inkluderer kommuner, fylkeskommuner, utdanningsinstitusjoner, helseorganisasjoner og diverse offentlige instanser.

– Vi har mottatt mange gode innspill. De fleste av høringsinstansene støtter behovet for å endre dagens turnusordning, sier assisterende helsedirektør Bjørn Guldvog i et nyhetsskriv på Helsedirektoratets hjemmesider.

I en gjennomgang av alle høringsuttalelsene er imidlertid konklusjonen at blant høringsinstansene som har uttalt seg om loddtrekning versus søknadsordning ønsker et flertall på 70 prosent å beholde førstnevnte, kunne fagavisa Dagens Medisin melde tildligere i uka.

Bekymret for diskriminering

Heller ikke blant medisinstudentene selv er man udelt positive til å erstatte dagens ordning.

I Norsk medisinstudentforenings høringsuttalelse til forslaget heter det blant annet at mange av medlemmene er bekymret for at søknadsordningen kan medføre diskriminering på bakgrunn av kjønn, etnisk bakgrunn eller studiested, at ikke alle vil være sikret tjenesteplass og at arbeidsforholdene vil bli dårligere enn ved dagens ordning.

Facebook-gruppa «Ja til en rettferdig turnusfordeling blant leger» med 1602 medlemmer argumenterer dessuten for at den søknadsbaserte ordningen vil favorisere barn av leger og personer med gode kontakter i helsevesenet, samt at dagens ordning bidrar til å sende nyutdannede leger ut i distriktene.

LES OGSÅ: Kritiske til nye turnusordninger

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Svenske feminister vil omdefinere trening

I Stockholm har feministene begynt å trene for seg selv.

Derfor gjør du alt annet enn å lese

Tre av fire norske studenter utsetter skolearbeid de burde ha gjort. Men hvorfor det egentlig?

Slik rammer streiken deg

Universitet- og høgskolestudenter vil merke endringer i eksamenavviklinger og sensurordninger.

Tapte valget – får lederen

Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

Ekstrapoeng til mannlige studenter

Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

Derfor bør studenter bruke Twitter

«Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

10 ting du ikke bør si på jobbintervju

Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

– Eksamensdop? Null stress

Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.


Flere saker fra nett »