Annonse

annonser i Universitas

FORSURET: Arbeidsmiljøet ved Rettsmedisinsk institutt skal være så forsuret at universitetsledelsen har måttet gripe inn.

Universitetet oppretter krisestyre ved Rettsmedisinsk institutt

Skal løse arbeidsmiljøproblemene ved instituttet.

En alvorlig arbeidsmiljøkonflikt har lammet Rettsmedisinsk institutt ved Universitetet i Oslo (UiO). Forholdet mellom ledelsen og de ansatte er så forsuret at universitetsledelsen nå har grepet inn.

Under et ekstraordinært styremøte ved UiO den 25. mars ble det besluttet at det skal utnevnes et midlertidig styre som skal ta over ledelsen ved Rettsmedisinsk institutt ved Det medisinske fakultet.

Etter det Universitas erfarer skal det nye styrets hovedoppgave være å løse arbeidsmiljøproblemene som har preget instituttet. Styret skal i tillegg overvåke instituttets fremdrift i forbindelse med den såkalte DNA-reformen.

Lav legitimitet

Beslutningen kommer i etterkant av en langvarig arbeidsmiljøkonflikt ved instituttet. I en uttalelse til Dagbladet før påske, uttrykte UiOs hovedverneombud Mette Børing bekymring over hvordan instituttdirektør Olav Gunnar Ballo har taklet konflikten, og mente dette har ført til at instituttet er blitt lammet i sitt daglige arbeid. Etter det Universitas kjenner til har Ballo svært lav legitimitet blant de ansatte. Dette skal være medvirkende til universitetsledelsens inngripen.

Aftenposten kunne 3. mars melde at en medarbeider som er sentral i DNA-prosjektet var blitt sykemeldt grunnet arbeidsmiljøkonflikten.

Ifølge rektor ved UiO Ole Petter Ottersen er denne konflikten bare en av grunnene til beslutningen.

– En annen viktig grunn er at Rettsmedisinsk institutt har hatt en stor økning i omfang de siste årene. Det er derfor rimelig å innføre et styre, sier han.

Denne økningen skal skyldes DNA-reformen der instituttet har spilt en viktig rolle. Denne reformen ble igangsatt av regjeringen i 2008, og innebærer at det kan foretas DNA-undersøkelser i forbindelse med oppklaring av også mindre forbrytelser. Det er ved rettsmedisinsk institutt disse undersøkelsene foretas.

I et faktadokument om DNA-reformen utgitt av Justisdepartementet siteres justisministeren på følgende: «DNA-reformen er en av de viktigste sakene i min tid som statsråd, og vil føre til at vi både oppklarer mer og forebygger bedre.»

Den politiske ledelsen ved Justisdepartementet (JD) ønsker imidlertid ikke å kommentere beslutningen, ut over at de ikke er bekymret for DNA-prosjektets fremtid.

Ifølge Ottersen har ikke justisdepartementet vært involvert i prosessen

– Selvsagt ikke. Dette har vært 100 prosent opp til universitetet.

Ledes av næringslivstopp

Den nye styrelederen heter Egil Myklebust, og har ledelsesbakgrunn fra blant annet Norsk Hydro, SAS og Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO). Han har dessuten sittet som eksternt medlem i universitetsstyret ved UiO.

– Jeg går inn i rollen med et åpent sinn, sier Myklebust, som ikke ønsker å kommentere situasjonen ved instituttet før han har satt seg inn i styrets mandat.

Ifølge UiO-rektoren er styrets sammensetning ennå ikke avklart. Styret skal sitte frem til utgangen av 2010.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Tapte valget – får lederen

Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

Ekstrapoeng til mannlige studenter

Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

Derfor bør studenter bruke Twitter

«Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

10 ting du ikke bør si på jobbintervju

Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

– Eksamensdop? Null stress

Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.

Fire studenter drept i Syria

Den syriske opposisjonen oppfordrer studenter over hele Syria til å demonstrere i solidaritet med studentene som ble drept ved universitetet i Aleppo.

Vold, dop og tyveri

Narkotikakarteller og gjengkriminalitet går hardt utover høyere utdanning i Mellom-Amerika.

Tvinges ut av universitetene

Iranske studenter som deltok i protestene mot myndighetene i 2009 blir nå utestengt fra iranske universiteter. Opposisjonsgruppene mener dette er et tiltak for å luke ut all regimekritikk i universitetssektoren.


Flere saker fra nett »