Annonse

annonser i Universitas

BLANT VERDENS BESTE: Universitetet i Oslo kommer på 65. plass i en ny universitetsrangering.
FOTO: Stéphane Lelarge

Universitetet i Oslo er verdens 65. beste universitet

Er bedre enn Ivy League-universitet, ifølge ny rangering.

I den anerkjente universitetsrangeringen Academic Ranking of World Universities (ARWU) som utarbeides av Shanghai Jiao Tong-universitetet i Kina kommer Universitetet i Oslo (UiO) på en respektabel 65. plass. Dermed faller UiO én plass fra fjorårets rangering, men er altså fremdeles i det gode selskap blant verdens beste universiteter.

Bedre enn Brown

I europeisk sammenheng er UiO det 18. beste universitetet, mens det i skandinavisk sammenheng havner på en tredjeplass. Københavns Universitet er rangert som det beste i Skandinavia på en 43. plass, mens det medisinske universitetet Karolinska Institutet i Sverige er rangert som det nest beste med sin 50. plass. UiO kommer likevel bedre ut enn for eksempel det anerkjente Ivy League-universitetet Brown University fra USA.

Av de andre norske universitetene som er med i rangeringen havner NTNU og Universitetet i Bergen på en uspesifisert plass mellom 201. og 302. Universitetet i Tromsø havner også på en uspesifisert plass mellom 402. og 501.

Som så ofte ellers er det amerikanske og engelske universiteter som dominerer rangeringen. Harvard er rangert som verdens beste universitet, fulgt av Stanford på andreplass og Berkeley på tredje. Universitetet i Cambridge er med sin fjerdeplass rangert som Europas beste universitet. Blant verdens tjue beste universiteter er søtten amerikanske, ifølge ARWU.

65. eller 101. plass

Universitas.no skrev i forrige måned at UiO havnet på 101. plass på en universitetsrangering utført av Times Higher Education (THE). Denne ansees sammen med ARWU for å være den mest anerkjente og komplette rangeringen av verdens universiteter.

Den gangen kom UiO langt bak andre skandinaviske universiteter som Universitetet i Uppsala og Universitetet i Aarhus. I den nye rangeringen regnes UiO imidlertid som bedre enn disse.

Grunnen til at UiO kommer på så vidt forskjellige plasser er at de to rangeringene legger forskjellige kriterier til grunn. Mens THE-rangeringen legger stor vekt på blant annet anseelse og siteringer per vitenskapelig ansatt, legger ARWU vekt på hvor mange vitenskapelig ansatte og uteksaminerte studenter som har vunnet Nobelpriser og Fieldsmedaljer (høytstående medalje innen matematikk, red.anm.), mye siterte forskere og hvor mye hver institusjon publiserer.

Fakta

Academic Ranking of World Universities 2009: Legger følgende kriterier til grunn:
  • Uteksaminerte studenter som har vunnet Nobelpris eller Fieldsmedalje (10%)
  • Vitenskapelig ansatte som har vunnet Nobelpris eller Fieldsmedalje (20%)
  • Svært mye siterte forskere innen 21 forskjellige kategorier (20%)
  • Forskning publisert innen naturvitenskapene og realfag (20%)
  • Forskning som er indeksert i «Science Citation Index-expanded» og «Social Science Citation Index» (20%)
  • Akademiske prestasjoner per vitenskapelig ansatt (10%)

  • Kilde: ARWU.org

    Ingen kommentarer

    Forhåndsvisning

    Felt merket med * er obligatoriske.

    Formateringskoder

    **feit**
    Gjør teksten feit
    *utheving*
    Uthever teksten
    [ordbok](http://s0.no/1/)
    Lager lenka ordbok
    > Tekst
    Siterer teksten

    Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

    Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

    10 siste saker i nett

    Svenske feminister vil omdefinere trening

    I Stockholm har feministene begynt å trene for seg selv.

    Derfor gjør du alt annet enn å lese

    Tre av fire norske studenter utsetter skolearbeid de burde ha gjort. Men hvorfor det egentlig?

    Slik rammer streiken deg

    Universitet- og høgskolestudenter vil merke endringer i eksamenavviklinger og sensurordninger.

    Tapte valget – får lederen

    Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

    Ekstrapoeng til mannlige studenter

    Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

    Derfor bør studenter bruke Twitter

    «Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

    10 ting du ikke bør si på jobbintervju

    Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

    Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

    Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

    – Eksamensdop? Null stress

    Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

    Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

    Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.


    Flere saker fra nett »