Annonse

annonser i Universitas

C IKKE GODT NOK: Ledelsen ved Universitetet i Oxford mener at C i snitt ikke er godt nok til å være studenttillitsvalgt. Foto: Flickr Creative Commons/Lawrence OP

Tillitsvalgt i Oxford måtte gå av fordi han «bare» fikk C i snitt

– Kunne skjedd på 1800-tallet, sier Studentparlamentets leder Mari Helén Varøy.

I begynnelsen av denne måneden meldte Cherwell, studentavisen ved Universitetet i Oxford at hovedtillitsvalgt for studentene ved Queen’s College, Nathan Roberts, ble tvunget til å forlate sin stilling av ledelsen ved colleget, fordi han fikk det som i Norge ville tilsvart omtrent C minus i snitt på førsteårseksamen. I går skrev Cherwell at Roberts ble nektet retten til å klage over collegets bestemmelse. Etter planen skulle han få rette en klage mot ledelsen på onsdag.

– Ved å nekte meg å klage, signaliserer ledelsen at komiteen kan ta en hvilken som helst avgjørelse. De kan tvinge studenten til å slutte med sport, de kan tvinge studenten til å slutte og spille i det lokale ungdomsbandet, de kan tvinge studenten til å gå på hendene dagen lang, og med disse handlingene kan de tydeligvis slippe unna granskinger og tilregnelighet, sier Roberts til Cherwell.

Ledelsen ved Queen’s College enda ikke villet kommentere saken.

– Kunne skjedd på 1800-tallet

– Dette høres ut som noe som ikke skal foregå i Europa i 2009, men som kunne skjedd på 1800-tallet. Hvis Universitetet i Oslo hadde krevd at tillitsvalgte i Studentparlamentet måtte hatt B i snitt for å bli valgt, hadde det aldri i verden gått gjennom, sier Mari Helén Varøy, leder i Studentparlamentet ved Universitetet i Oslo (SP).

Varøy mener at ledelsens behandling av Roberts ikke virker særlig demokratisk.

– Hvis tillitsvalgte skulle bli valgt på grunn av karakterer, er det mange som ikke hadde blitt valgt inn i studentpolitikken. Studentpolitikere må velges demokratisk, og det politiske engasjementet deres er atskillig viktigere enn hvilke karakterer de har, sier hun.

Selv har Varøy permisjon fra studiene mens hun er leder i SP.

– I Studentparlamentet er vi tillitsvalgte på fulltid. Så lenge vi har permisjon, blir vi heller ikke forsinket i studieløpet. Jeg hadde aldri klart å ta 30 studiepoeng i semesteret og samtidig være tillitsvalgt, sier hun.

Får full støtte

15. Oktober meldte Cherwell at avskjedigelsen av Roberts førte til at 30 andre tillitsvalgte ved universitetet ga ham sin fulle støtte ved å legge fram en felles erklæring.

«Nathan har vår fulle tillit og støtte. Han ble valgt med et sterkt mandat av studentene ved Queen’s, og har også mottatt flere tillitsstemmer senere. Det er unektelig en menneskerett å kunne velge sine representanter gjennom en egen demokratisk prosess. Når ledelsen ser bort fra et legitimt valg, er det verken fritt eller rettferdig. Vi håper at ledelsen ved The Queen’s College vil vurdere avgjørelsen på nytt», lyder det i erklæringen.

Ifølge Cherwell samlet gruppen seg for å støtte Roberts etter at det oppsto bekymringer rundt hvorvidt denne episoden kunne påvirke uavhengigheten til JCR-presidenter over hele University of Oxford.

2 kommentarer

Gjesp

Britisk snobberi på det verste. Nesten bedre med middelmådigheten som råder ved UiO?

Andreas

Ingen grunn til å ikke sette faglige krav til studenttillitsvalgte også i Oslo. God faglig innsikt er en grunnleggende forutsetning for å kunne være i stand til å se hva som er til det beste for studentene ved Universitetet.

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Svenske feminister vil omdefinere trening

I Stockholm har feministene begynt å trene for seg selv.

Derfor gjør du alt annet enn å lese

Tre av fire norske studenter utsetter skolearbeid de burde ha gjort. Men hvorfor det egentlig?

Slik rammer streiken deg

Universitet- og høgskolestudenter vil merke endringer i eksamenavviklinger og sensurordninger.

Tapte valget – får lederen

Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

Ekstrapoeng til mannlige studenter

Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

Derfor bør studenter bruke Twitter

«Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

10 ting du ikke bør si på jobbintervju

Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

– Eksamensdop? Null stress

Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.


Flere saker fra nett »