Annonse

annonser i Universitas

IKKE EKSPERIMENTELT: Jeg håper at dette ikke blir oppfattet som eksperimentelt, men heller som nytt og friskt, sier teaterregistudent Kristina Kjeldsberg. (Foto: Nicke von Weissenberg)

Unntaket «Undantaget»

Teaterregi-studenten Kristina Kjeldsberg har fått strålende kritikker for sitt siste stykke i finsk rikspresse. Nå viser KHiO-studenten «Undantaget» for det norske publikummet.

CABARET: Lidia Bäck under ett av sangnummerne i stykket. (Foto: Nicke von Weissenberg)

- Vi har tatt for oss hva det vil si å lage teater i dag. Hva kan man fortelle, og hvordan kan man formidle ting gjennom teater når folk ofte er likegyldige til det som vises av katastrofer og lidelser ute i den virkelige verden på tv? sier Kristina Kjeldsberg om stykket «Undantaget» som hun nå setter opp sammen med den finske teatergruppa Nya Rampen på Seilduken 17.-19. november.

- Strålende

Stykket spilles på svensk og har tidligere i høst vært satt opp på teater Viirus i Helsinki. Da fikk det strålende kritikker i flere finske medier. Storavisa Helsingin Sanomat skrev blant annet at «Ensemblet er spenstig og strålende. De gjør musikknumrene og de dansartede stumscenene med glans».

Regissør Kjeldsberg og skuespillerne har valgt å basere stykket løst på Bertolt Brecht-dramaet «Regelen og unntaket», et stykke Kjeldsberg og teatergruppen opprinnelig hadde tenkt å fremføre nærmere originalteksten enn hva resultatet nå har blitt. I stedet blir stykket om businessmannen som reiser gjennom ørkenen etter olje og på veien dreper han sin bærer, hvorpå han så blir frikjent i retten, presentert i cabaretform.

- I utgangspunktet ville vi fremføre en tolkning av stykket, men Brecht har satt opp noen regler for stykket som gjør at stykket må settes opp ordrett og med den samme musikken. Derfor valgte vi heller å basere oss løst på stykket. Det har gjort at all tekst som er med i stykket har kommet frem gjennom improvisasjon, og alle i gruppa har skrevet sine egne replikker.

Skryter av KHiO

Kjeldsberg går for tiden på første året på masterutdanningen i teaterregi på Kunsthøgskolen i Oslo (KHiO), og hun fattet interesse for regifaget tidlig.

- Jeg fikk lov til å sette opp et teaterstykke med hele klassen som skuespillere da jeg gikk i 5. klasse på barneskolen. Etter det holdt jeg mye på med teater, blant annet gjennom en cand.mag.-utdannelse i drama film og teater på NTNU og som frilans skuespiller og regissør.

Hun skryter samtidig av linja hun nå går på på KHiO.

- Regilinja på KHiO er en av de sterkeste vi har i Europa, og den gir en veldig sterk faglig tyngde. Det er mye på grunn av Irina Malochevskaja, som er en av lærerne på linja. Det har jo vært en del turbulens ved KHiO de siste årene, men regiutdanningen har klart å komme utenom en del av bråket, og har fått utarbeidet en sterk fagplan som gjør at studentene som går ut fra linja ofte er svært dyktige i faget sitt, sier Kjeldsberg.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Svenske feminister vil omdefinere trening

I Stockholm har feministene begynt å trene for seg selv.

Derfor gjør du alt annet enn å lese

Tre av fire norske studenter utsetter skolearbeid de burde ha gjort. Men hvorfor det egentlig?

Slik rammer streiken deg

Universitet- og høgskolestudenter vil merke endringer i eksamenavviklinger og sensurordninger.

Tapte valget – får lederen

Blå Liste på Studentparlamentet ved UiO tapte årets valg så det sang. Nå tyder derimot alt på at den nye Studentparlamentslederen kommer fra taperlista.

Ekstrapoeng til mannlige studenter

Hvis studentlederen for Norsk Sykepleierforbund får det som hun vil, vil alle mannlig søkere til studiet få ekstrapoeng. Komiteen for kjønnsbalanse i forskning støtter forslaget.

Derfor bør studenter bruke Twitter

«Alle» er på Facebook, men vil du maksimere mulighetene for å få jobb bør du begynne tvitringen.

10 ting du ikke bør si på jobbintervju

Du har kommet gjennom ett nåløye, og nå skal du faktisk sikre deg jobben. Her er hva du ikke bør si på et jobbintervju.

Her ville ikke SiO bruke Hafslund-millionene

Lavere leie, gratis klesvask og investering i Hafslund-aksjer er noen av forslagene SiO-ledelsen valgte bort.

– Eksamensdop? Null stress

Studenter har talt: Akademisk doping er ikke så uetisk.

Fortsatt ledige studierelevante sommerjobber

Selv om det er midt i mai er det fortsatt ledige sommerjobber med studierelevans. Men søk nå, fristene går ut om noen dager.


Flere saker fra nett »