JOBBER MYE: Hele 61 prosent av oslostudentene har jobb ved siden av studiene, viser en ny undersøkelse. Bildet viser Marit Torseth som jobber deltid i klesbutikk ved siden av studiene i rettsinformatikk. (Arkivfoto: Jo Straube)

Bruker 46 timer i uka på studier og jobb

Studenter bruker nesten ti timer mer i uka på studier og jobb enn resten av befolkningen, viser en ny undersøkelse.

2008-09-16

Studenter bruker til sammen nesten ti timer mer på studier og arbeid enn resten av befolkningen. Mens en vanlig norsk arbeidstager ifølge Statistisk Sentralbyrå jobber rundt 37,5 timer i uka bruker en gjennomsnittlig heltidsstudent 33 timer på studiene og 13 timer på arbeid hver uke, melder Aftenposten. Tallene kommer frem i en ny undersøkelse som er utført av Synovate MMI på oppdrag for Postbanken.

Oslostudenter leser minst - jobber mest

I undersøkelsen, som er utført blant 225 studenter i Oslo, Bergen og Trondheim, kommer det samtidig frem at oslostudenter er de studentene i utvalget som bruker minst tid på studiene, med 28 timer mot 32 timer i Bergen og hele 37,7 timer i Trondheim. Til gjelgjeld er det flere studenter i Oslo som jobber ved siden av studiene enn i de andre byene. Her har hele 61 prosent av studentene deltidsarbeid, mot kun 24 prosent i Trondheim.

NSU-leder kritisk til undersøkelsen

I studentundersøkelsen kommer det også frem at studenter tjener vesentlig mer enn tidligere. Sammenlignet med en tilsvarende undersøkelse fra i fjor tjener studenter hele 37 prosent mer i 2008 enn i 2007, med en gjennomsnittslønn på rundt 5500 kroner i måneden. Det vil si en inntektsøkning på hele 18 000 kroner i året fra i fjor.

Ingvild Reymert, leder i Norsk Studentunion, mener at inntektsøkningen blant studentene ikke nødvendigvis vil si at studentene har fått bedre levekår.

- Fra andre undersøkelser vet vi at studenter står svakt økonomisk. Når kostnader til bolig og mat har økt så mye, er det åpenbart at det blir enda trangere å være student, sier NSU-lederen til Aftenposten.

Hun mener også at størrelsen på utvalget gjør at det går an å stille spørsmålstegn ved holdbarheten til undersøkelsen.

- Utvalget er lavt og det er vanskelig å se tendenser ved oppbrudd av tallene.

Seniorkonsulent i Synovate MMI, Kathrine Steen Andersen, forsvarer imidlertid undersøkelsens pålitelighet.

- Vi har ikke mulighetene til å intervjue alle studenter, og har valgt ut de største studiestedene i de største byene. Resultatene må dermed tas for det de er. Utvalgssammensetningen tilfredsstiller de kvalitetskrav som det er rimelig å stille ved undersøkelser med dette formål, sier Steen Andersen til Aftenposten.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i nett

Politi og sikkerhetsvakter skal hindre voldelig studentvalg

Indisk universitet med dramatisk fortid.

Hundrevis demonstrerte mot oljeboring i nord

Over all forventning, ifølge initiativtakerne.

Harald Eia auksjonerer bort kjendiser og studenter

Pengene går til nødhjelpsarbeid i Afrika.

Rektoromplassering skal dempe stammekonflikt

Etniske skillelinjer truer Kenyas universiteter.

Zombie-studenter får millionerstatning

Ble urettmessig arrestert.

Endelig i mål etter 20 000 kilometer på sykkelsetet

Se bilder fra den utrolige turen.

Ny student i Oslo?

Les Universitas’ velkomstbilag.

Jonas kommer til Blindern

Skal diskutere FN med Bernt Hagtvet.

SiO-streiken er avverget

Enighet etter 14 timer på overtid.

Student kastet ut av universitetet for homo-motstand

Saksøkte skolen, men tapte i retten.


Flere saker fra nett »