Annonse

annonser i Universitas

Rømte til Italia

Foto: Studvest

HVEM Lars Fr. H. Svendsen, aktuell med boka Mote

STUDERTE: Doktograd i Filosofi, med støttefag Litteraturvitenskap og Idéhistorie

NÅR: 1989–1999

STUDIEGJELD: – Den er betalt ned, heldigvis. Den var rundt 250 000

Lars Fredrik Händler Svendsen bor i Oslo, men jobber i Bergen. Med en ny bok om filosofi og mote i baklomma flyr han, etter egne ord, rundt over alt som et piska skinn.

– Jeg må innrømme at jeg ikke akkurat savnet Frederikke da jeg forlot Blindern. Puben var et mye nærere bekjentskap, sier Svendsen, som mener det er sunt å ha et forholdsvis aktivt uteliv mens man studerer, slik at man ikke murer seg inne.

Svendsen var selv ute omtrent fire kvelder i uka, og tok gjerne utelivet med seg hjem til Sogn studentby.

– Det ble mange sene nachspiel i studentbyen, og jeg hadde store problemer med å komme meg opp om morgenen. Jeg ville ligget tynt an i disse dager hvor ting har blitt obligatorisk, innrømmer han.

En kald januarkveld Svendsen og en kamerat satt og koste seg på Amatøren, puben ved Sogn studentby, hadde de en diskusjon om hvor kjedelig Oslo var. Dagen etterpå bestemte de seg tvert for å forlate kjedsomheten og dra på interrail. Planen var å finne en annen kamerat som befant seg et ukjent sted i Italia. Uten å vite hvor i Italia kameraten var, dro de ned og begynte saumfaringen av den italienske landsbygda.

– Bortgjemt i en liten italiensk by fant vi ham, faktisk! Det var en strålende, men kald måned, mimrer Svendsen.

Når han ikke kjedet seg, studerte han filosofi.

– I utgangspunktet var filosofi det morsomste jeg hadde drevet med noensinne. Man fikk en mental revolusjon hver 14. dag, sier Svendsen, som best husker boka om Kants kritikk av den rene fornuft, da den stjal mye verdifull tid fordi den tok mange år å forstå.

– Nå har du skrevet bok om mote. Hvordan gikk du kledd i studietida?

– Jeg gikk mye kledd i svart. Antakelig ble det svartere og svartere hele tiden, grunnet musikkstil. Depressiv postpunk og den slags ting. De siste 20 årene har jeg forgudet Pet Shop Boys, med Nick Cave på en andreplass.

Etter mange år som student ble Svendsen etter hvert lei. De siste fire årene han var stipendiat, begynte han å kjede seg mer og mer.

– Siste halvannet år må jeg innrømme var grusomt kjedelige, hvilket var grunnen

til at jeg valgte å skrive en bok om kjedsomhet så snart jeg var ferdig, forteller Svendsen.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i min studietid

Når alt går på skinner

HVEM: Svein Holden (38) STUDERTE: Juss ved Det juridiske fakultet, Universitetet i Oslo NÅR: 1993–1999 AKTUELL MED: Statsadvokat og aktor i 22. juli-rettssaken

Alvorlig dagdrømmer

HVEM: Kari Toverud Jensen (51) STUDERTE: Grunnfag kriminologi, sykepleiehøyskole, embetsstudiet i sykepleievitenskap, doktorgrad i pedagogikk NÅR: 1981-82, 1983-86, spredd utover 90-tallet, 2001-06 AKTUELL MED: Rektor ved Høgskolen i Oslo og Akershus

Langt frå bleik

KVEN: Håkon Bleken (83) STUDERTE: Kunst ved Kunstskulen i Trondheim, Statens kunstakademi, Statens handverks- og kunstindustriskule og Statens sløyd- og teiknelærarskule NÅR: 1948-1954 AKTUELL MED: Utstilling på Galleri Brandstrup i Oslo

Bosnieren uten slips

HVEM: Leo Ajkic (28) STUDERTE: Akademisk skriving, ex.phil. og sosialantropologi ved Universitetet i Bergen NÅR: 2004-2005 AKTUELL MED: Leo og de utstøtte på NRK P3

Kjøtermøter

Bak en stor professor, står det ofte en hund. Men hvem er egentlig disse firbente akademikervennene og hvor mye ligner de sin eier?

Miljøsøsteren

Hun er påtroppende generalsekretær i en av landets største miljøorganisasjoner, og Siv Jensens lillesøster. Studietida brukte hun på å skrive om paringslydene til storkobba.

Frihetsproblemer

- Det var sinnsykt mange penger. Jeg tok dem med hjem og hadde dem i en skuff en natt før jeg satte dem inn i banken, bare for å kjenne på følelsen av å ha dem liggende.


Flere saker fra min studietid »