Syklet på glattisen

FOTO: Åshild Bekke Eidem
Min studietid
HVEM Tine Kjær, forlegger i Piratforlaget
STUDERTE Mellomfag statsvitenskap, grunnfag litteraturvitenskap og hovedfag i medievitenskap
NÅR Fra 1987 til 1993
STUDIEGJELD Cirka 150 000
Den aller verste boka forlegger Tine Kjær noen gang har lest, sto på pensum da hun gikk på litteraturvitenskap på Blindern.
Jeg tror den het Story and discourse og var skrevet av en som het Chatman. Det er noe av det verste jeg har lest i mitt liv, inkludert noen av manuskriptene som har dumpet inn på forlaget innimellom. Jeg tror aldri verken studenter eller forelesere noen gang egentlig skjønte hva den boka dreide seg om. Dersom den fremdeles er på pensum, har litteraturvitenskap et problem.
Tine Kjær har alltid elsket bøker. Store deler av studietiden satt hun med nesen nedi en bok, fordypet i de store verdensklassikerne som sto på litteraturvitenskappensumet. Det var da hun la journalistdrømmen på hylla og bestemte seg for at det var forlegger hun skulle bli.
Ja, jeg satt jo ikke hele tiden og leste da. Jeg drakk også mye øl og hørte på rock på utestedet Sardines.
For deretter å sykle hjem til Majorstuen
Å skjene bortover isholken i bedugget tilstand med ei venninne på bagasjebrettet, var kanskje ikke så lurt. Men ellers var jeg ganske snill.
På Blindern fant sandefjordsjenta sin egen lille holme, klamret seg fast, og svømte litt utpå av og til.
På medievitenskap hang jeg sammen med ganske mange utypiske Blindernmennesker. Mange var ganske selvopptatte og individualistiske. Ingen ville bli forskere, alle skulle bli filmregissører og lage tunge, innadvendte, mystiske filmer. Det tror jeg ikke det var mange som endte opp med å gjøre.
Tine Kjær var den gangen en av veldig få som dro til Oslo fra megajapsebyen Sandefjord.
Det var en befrielse å komme til Oslo. Studenttilværelsen var et fritt liv som passet meg ypperlig. Så fritt at det ble en del sene kvelder, og tilsvarende sene morgener. Men å stå opp seint er et privilegium som bør nytes. Nå for tiden er jeg på bena klokken halv seks når datteren min våkner.












