Utdanna arbeidsledig
HVEM: Jens C. Andreassen
STUDERTE: Juss grunnfag, samfunnsgeografi mellomfag og utviklingsgeografi
NÅR: 1996-2003, med pauser
AKTUELL MED: Ny plate med bandet Girl from Saskatoon
- Jeg fikk kompetanse innenfor samtaleemner som passer best for kaffedrikkende pensjonister, sier Jens C. Andreassen om studiene ved Blindern. At den arbeidsledige musikeren først studerte juss, derimot, kom som en tilfeldighet:
- Jeg bodde med en kompis som studerte juss, og vi diskuterte ofte fag og hadde nærmest kollokvier i stua. Diskusjonene gjorde meg tent, og til slutt sa kompisen min «hvorfor tar du ikke bare juss»? Så da gjorde jeg det.
Faget var interessant, men Andreassen klarte aldri å ta del i studentlivet.
- Jeg følte meg ikke helt hjemme på jussen. Jeg var der fordi det var interessant, men jeg hadde aldri ambisjoner om å bli advokat, som mange andre.
Dermed ble det Blindern. Her trivdes han godt, og det gikk mye i kaffedrikking og dametitting.
- Det er få ting som er hyggeligere enn Blindern i august. Da er alle tilbake, brune, blide og lettkledde, med ferske penger på kontoen og en eksamen i det blå.
Men ikke alt var like bra. Det var lett å gå seg vill i fag når man ikke hadde et klart mål med hvorfor man var der.
- Jeg gikk nok i den fella. Jeg hadde ikke et konkret mål, men tok det som var spennende.
For å få økonomien til å gå rundt, jobba Andreassen på SFO. Det var en dårlig jobb kombinert med studiene.
- Fra klokka tolv til fem er selve kjernetida som student. Man får liksom ikke gjort en dritt verken før eller etter. Jeg fikk i hvert fall ikke gjort noe.
Da fungerte det bedre å jobbe 50 prosent som lærer.
- Jeg har aldri vært noe økonomisk geni, men lærerjobben funka, fordi jeg måtte opp tidlig og dermed tidlig hjem. Det vil si mindre penger på fylla.
Som de fleste andre studenter, var ikke Andreassen overbegeistra for eksamen og den påfølgende angsten. En av hans første eksamener var i privatrett, og han følte seg både nervøs og beklemt.
- Ved siden av meg satt det en typisk perleøredobb. Etter at eksamen hadde holdt på en stund, fikk hun plutselig hysterisk anfall, begynte å gråte og kaste ting rundt seg, for så å løpe ut. Hun hadde nok større forventninger til seg selv enn det jeg hadde, og det gjorde meg faktisk i bedre humør.
Jens Andreassen skulle gjerne hoppet av studiekarusellen før, og gått rett på stillingen som arbeidsledig musiker, ikke som arbeidsledig musiker med utdannelse.
- Utdanning er en god ting i seg selv, men det er lett å angre i det øyeblikket man får brev fra kemneren om å betale studielånet sitt. Lånekassa er lette penger når du får dem, men en sur regning å betale når du har en inntekt som ikke står i stil, sier han.
Samtidig var jussen nyttig, fordi faget ga en praktisk innføring i hvordan det norske samfunn fungerer.
- Man kan bruke det i dagliglivet, enten det er å få betaling for konserter eller takle et surt brev fra kemneren.













