Planlegger comeback

FOTO: Lene Hoem Røysum
HVEM: Ivar Christian «Ravi» Johansen (27)
STUDERTE: Ex.phil., Litteraturvitenskap grunnfag
NÅR: 19982000
STUDIEGJELD: 2030 000 kr
Det var en ivrig fyr som foreleste om gamle greske tragedier. I første forelesning ønsket han velkommen til det lykkeligste året i våre liv. Det var et fint år, men om han hadde rett, er vanskelig å si. Livet er tross alt ikke over ennå, sier Ivar Christian Johansen.
Han hadde gått tre uker på juss og lært om familie og arverett før han fikk nok og hoppet over på Jon Haarbergs tragedieforelesninger og resten av litteraturvitenskap grunnfag. Der surret han rundt i to og et halvt år før han avla eksamen. Etter litteraturstudiene begynte han på brevkurs i bibliotek og informasjon, men plutselig ble det så mye musikk at kurset ble fullstendig glemt.
Jeg fikk lest mange fine bøker på litteratur, men det var ikke tipp topp motiverende å være på Blindern. Altfor mange gikk rundt og unnskyldte seg med hvor lite de hadde lest og hvor mye kaffe de hadde drukket. Det er deprimerende at folk ikke unner seg selv å finne en syssel de trives med, sier Johansen.
Johansen hadde funnet sin drømmesyssel: Musikken. Men innimellom studier og egen musikk, fikk han også tid til innebandy, badminton og andre studentsysler.
Jeg gikk på konserter og drakk det brune skummende. En gang var jeg på et foredrag med Arne Næss junior og senior på Chateau Neuf. Senior var kjempegammel og veldig høy. Han hadde på seg en glorete strikkegenser i alle mulige farger, stotret seg av gårde og så ut som han skulle falle om hvert øyeblikk. Det var veldig morsomt.
Johansen planlegger et comeback på Blindern.
Det er litt tullete å bare være popstjerne hele tiden, så jeg må få inn litt kunnskap også. Da er lesesalen et fint sted å gjemme seg.












