Annonse

annonser i Universitas

Støvsugd inn på lesesalen

HVEM: Ane Dahl Torp, skuespiller, aktuell med filmen Kvinnen i mitt liv.

STUDERTE: Ex.phil. og litteraturvitenskap

NÅR: Sommeren 95, våren 96

STUDIELÅN: Tror jeg har sånn cirka 20 000 fra Blindern

– Venninnene mine var så utrolig kjappe og smarte. De hadde lest 20–25 sider mens jeg bare hadde lest tre.

Rett ut fra videregående ville film–aktuelle Anne Dahl Torp helst til Romerike folkehøgskole. Når hun ble plassert på venteliste for å få plass, begynte hun isteden på ex.phil. Det varte i én dag.

– Litt oppgitt gikk jeg ut og ringte folkehøgskolen for å sjekke om jeg hadde fått plass likevel. Det hadde jeg, så da var det bare å gå inn og pakke sammen sakene.

Neste sommer tok hun likevel ex.phil. Sammen med 150 andre sommerstudenter nøt Dahl Torp å være nesten alene på Blindern.

– Det var omtrent bare oss sommerstudentene som var der. Det synes jeg var skikkelig herlig.

– Er du kanskje litt folkesky?

– Nei, nei, ikke i det hele tatt. Men når alle studentene er der, får jeg skikkelig «The Wall»–følelse. Man kommer ut fra t–banen og blir sugd inn på lesesalen, som i en stor støvsuger, liksom. Og så er det å stå i kø hele dagen etter det.

Etter et mellomspill som butikkmedarbeider begynte hun på litteraturvitenskap. Litteraturdelen falt i smak. Det samme kan ikke sies om teorien.

– Spesielt den boken som het Drama og teater, den var utrolig kjedelig.

På lesesalen synes Dahl Torp det var mye å kikke på som var mer interessant enn boken hun hadde foran seg. Dessuten hadde hun en lei tendens til å sovne. Så når hun etter en stund kom inn på Teaterhøgskolen, var det ikke vanskelig å igjen pakke snippesken.

– Men jeg savner den kunnskapen man får ved å studere på et universitet, og er en anelse misunnelig på venninner som studerer. Jeg merker at språket mitt kommer litt til kort når jeg møter akademikere. Det holder liksom ikke å si at noe er «skikkelig teit», he he.

Men helt utenfor den akademiske diskursen er Dahl Torp ikke.

– Det hender at jeg kommer trekkende med uttrykk som «empirisk konsekvens» og sånn. Det pleier å slå an, det.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i min studietid

Når alt går på skinner

HVEM: Svein Holden (38) STUDERTE: Juss ved Det juridiske fakultet, Universitetet i Oslo NÅR: 1993–1999 AKTUELL MED: Statsadvokat og aktor i 22. juli-rettssaken

Alvorlig dagdrømmer

HVEM: Kari Toverud Jensen (51) STUDERTE: Grunnfag kriminologi, sykepleiehøyskole, embetsstudiet i sykepleievitenskap, doktorgrad i pedagogikk NÅR: 1981-82, 1983-86, spredd utover 90-tallet, 2001-06 AKTUELL MED: Rektor ved Høgskolen i Oslo og Akershus

Langt frå bleik

KVEN: Håkon Bleken (83) STUDERTE: Kunst ved Kunstskulen i Trondheim, Statens kunstakademi, Statens handverks- og kunstindustriskule og Statens sløyd- og teiknelærarskule NÅR: 1948-1954 AKTUELL MED: Utstilling på Galleri Brandstrup i Oslo

Bosnieren uten slips

HVEM: Leo Ajkic (28) STUDERTE: Akademisk skriving, ex.phil. og sosialantropologi ved Universitetet i Bergen NÅR: 2004-2005 AKTUELL MED: Leo og de utstøtte på NRK P3

Kjøtermøter

Bak en stor professor, står det ofte en hund. Men hvem er egentlig disse firbente akademikervennene og hvor mye ligner de sin eier?

Miljøsøsteren

Hun er påtroppende generalsekretær i en av landets største miljøorganisasjoner, og Siv Jensens lillesøster. Studietida brukte hun på å skrive om paringslydene til storkobba.

Frihetsproblemer

- Det var sinnsykt mange penger. Jeg tok dem med hjem og hadde dem i en skuff en natt før jeg satte dem inn i banken, bare for å kjenne på følelsen av å ha dem liggende.


Flere saker fra min studietid »