Annonse

annonser i Universitas

DEN SPANSKE TRAPP: Marie Steffensen (foran til høyre) på sin første dag på visuell kommunikasjon på KHiO. Som sin navnebror i den evige stad, er Spansketrappen på KHiO allerede blitt et sosialt knutepunkt for studentene. Trappa fører en ned fra seilduken til turområdet ved Akerselva

Vi på Seildugen

Det skulle ta 14 år og koste 800 millioner før Kunsthøgskolen i Oslo fikk samlet alle studentene på ett sted.

Bildeserie (13 bilder)

ELVEIMPRO: Studentene har allerede begynt å bruke elva og de naturlige omgivelsene som kulisser. Hanne Skille Reitan går fjerde året på skuespillerlinja. Hun er med friteatergruppa Baktruppen.

FORNØYD REKTOR:Rektor Cecilie Broch Knudsen er storfornøyd med både ny skole og åpningsdagen. Her er hun i resepsjonsområdet på KHiO.

Siden opprettelsen av KHiO i 1996 har de tre fakultetene design, visuell kunst og scenekunst befunnet seg hver sin kant av byen. Nå etter 14 år er alle studentene endelig samlet på et sted. Mer enn 15 nye og gamle bygninger utgjør den nye Seilduken, og studentene har fått en skolegård på 40 000 kvadratmeter. KHiO er nå et av Nord-Europas største anlegg for kunst og design.

Se flere bilder fra Seilduken

Prøvekaniner

Den 30.august var det mange spente fjes å se da KHiO ønsket ca 500 gamle og nye studenter velkommen til tidligere Christiania Seildugsfabrikks lokaler.

Marie Steffensen går 1. året på visuell kommunikasjon og ser på seg selv som veldig privilegert som får tre hele år på seilduken.

– Det er en veldig flott skole med bra design og utstyr. Men vi blir vel litt testkaniner også siden det er helt nytt, sier hun.

Åpningsdagen var preget av taler og innvielser, men mange av studentene hadde slått seg ned på spansketrappen, som allerede har blitt et naturlig samlingspunkt.

Umenneskelig slit

Christiania Seildugsfabrikk stod ferdig bygget i 1856 og var den gang et banebrytende bygg for tegl - og industriarkitekturen i Norge.

Fabrikken produserte seilduker til den norske handelsflåten og var også leverandører av fiskeutstyr, garn, tauverk og sekker. På sitt meste hadde fabrikken 920 ansatte og arbeidsforholdene var ikke noe å skryte av.

En berettning fra 1952 med navnet «Vi på Seildugen» forteller at Seilduksfabrikken en gang var betraktet som «en av de verste arbeidsplassene i byen». Det står videre at det var «et umenneskelig slit å være på Seildugen: usanitære arbeidslokaler, lave lønninger, lang arbeidstid, ingen ferie og en stadig trussel om oppsigelse». Forholdene ble bedre utover 1900-tallet. Men grunnet overproduksjon av tekstil ble fabrikken nedlagt i 1960.

Fredet studenthus

Studenthuset var tidligere Agers mechaniske Værksted, bygget i 1841. Huset er fredet av Riksantikvaren og her skal studentene blant annet arrangere fredagspub.

På grunn av det flotte været på åpningsdagen var det flere studenter å se utenfor enn inne i selve huset, men noen hadde funnet veien inn. Benedicte Dahl, Therese Fjeldberg og Marte Leinæs går 2.året på møbeldesign og ser frem til flere bevigenheter i studenthuset.

– De på visuell kommunikasjon har pusset opp og de har gjort en fantastisk jobb. Nå er det opp til oss å få det til å bli et bra miljø her, sier Dahl.

I uteområdet hører man fossen som renner ned i Akerselva, og når man går rundt på seilduken får man følelsen av at veggene har mange historier. Rett som det er så tenker man at studentene på KHiO har fått det ganske godt.

Fakta

Kunsthøgskolen i Oslo:
  • KHiO ble opprettet som en sammenslåing av Statens håndverks- og kunstindustriskole, statens kunstakademi, statens balletthøgskole, Statens teaterhøgskole og Statens operahøgskole i 1996.
  • Etter en tilbudskonkurranse i 1999 ble det vedtatt at KHiO skulle flytte inn i den gamle seilduksfabrikken.
  • Skolen har ca. 500 studenter, 200 ansatte og 900 gjesteforelesere og timelærere årlig.
  • Nybyggingen og restaureringen kostet 800 millioner.
  • Tidligere har Westerdals reklameskole, Einar Granum Kunstfagskole, arkitektfirmaer og skiltmakeriet Signex oppholdt seg på Seilduken.
  • Til våren får skolen i tillegg sitt eget galleri på 6000 kvm

Kilde: Heftet «All kunst i dette hus» gitt ut av Kunsthøgskolen i Oslo

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i magasin

Mot bedre vitende

Norske akademikere skal helst ikke skille seg for mye ut. Går du mot strømmen, bør du være godt polstret.

Når det indre teller

Før ble lik skåret opp foran skuelystne i teatre. Nå skjer disseksjon bak lukkede dører. Vi ble med på et dypdykk i menneskekroppen.

En penn i nøden

Norge er i krig. Anders Sømme Hammer har bosatt seg i Kabul for å finne ut av hva det er vi kriger for.

Les: Livløst

Vår vurdering: Bokcaféen

På jakt for Norge

Norge kjemper for sin selvstendighet. Som en del av dette jager en student fra Hakadal flodhester på den andre siden av kloden i nasjonsbyggingens tjeneste.

Hemmelig forelsket

Homofile minoritetsstudenter tør ikke være åpne om legningen sin. Hvorfor må de gjemme seg?

Skadeskutt Hjorth

Vigdis Hjorth har bestemt seg for å drikke lite, men ofte. Da kan hun holde det gående i flere år framover. Hun har nemlig sjekka levra.

Blod, svette og tår

Handler Blindern bad og badstueforening om noe mer enn 24 menn på saunafyll?

Svartest mulig

Mathias Stubø ble kjent i utlandet som den nye Stevie Wonder. Hans største ønske er da også å høres svart ut.

Generasjonen derpå

Tore Andvig (28) har dopet seg i over ti år, i blant ved siden av harde studier. Fem år yngre «Herman» tålte ikke bakrusen.


Flere saker fra magasin »

Annonse

Kjøp bok

Eks: «Rørlegger» Mer info
Brilleland, 15% studentrabatt