Annonse

annonser i Universitas

Sludder

Jeg overhørte en samtale på T-banen.

- Det snør.

- Jeg vet, det er klimaforandringene.

Jeg tar sikkert feil, men er det ikke litt drøyt å skylde på klimaforandringene når det snør om vinteren? Er svart blitt hvitt selv om snøen som vanlig er grå? Står verden til påske, og hvis så, blir føret bra?

Det er greit at julen har blitt grønn og at det nærmeste man kommer skitur er mimring over barndommens traumatiske søndagsturer, men jeg nekter å godta at sludd tidlig i mars er en grunn til bekymring for noe annet enn hullene man har i skosålene og hvor man har gjemt bort stillongsen.

Det virker som om Oslo forventer grønne vintre. Vi rynker på nesa over ethvert snøfnugg som faller etter trettende dag jul, og sporveiene bryter sammen ved tre centimeter pudder. Hadde vi hatt baller, hadde vi sittet ute hele vinteren i helsetrøyer og nikkers og fnyst av snøføyken. Det er i hvert fall det jeg innbiller meg at forfedrene våre gjorde, den gang kroneisen faktisk kostet en krone, nabogutten hadde apachesykkel og alt det der.

Det er åpenbart tid for en ny OL-runde i Norge. Personlig holder jeg en knapp på Tromsø - ikke fordi de fortjener det, men fordi jeg ikke har lyst til å se min kjære fødeby tape for et eller annet patetisk fransk småbruk når den endelige avgjørelsen faller.

Men jeg har også en dypere bekymring. Den eneste måten å opprettholde illusjonen om Norge som et furet og værbitt land er å holde journalister og tilskuere langt unna hovedstaden. For her vil de se at vi lenge er blitt født med tøfler i stedet for ski på beina, at OL-floka er byttet ut med spinningtimer og at det nærmeste for eksempel kronprinsessen kommer erfaring med snø er… vel, glem det.

Den ekte norske folkesporten er å pleie vårt eget selvbilde, og en slik avsløring kan ikke høyteknologisk smørebu og Nordigardens beste limericker bøte på. Men men, går det så ille, kan man alltids skylde på klimaforandringene.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i magasin

Med ei barselgrad i magen

Å få born mens du studerer kan vera ei betre investering enn reine studiepoeng. Kombinasjonen born og student kan opna karrieredører.

Et skoleeksempel

Din forrige minister ville elske på nakne vidda og råkjørte på E6. Kanskje er hun ikke så gammel og grå likevel?

Rotte til skafottet

Forsøksrotter giljotineres for å forstå epilepsi bedre, andre får elektroder operert inn i hjernen. Og så var det Pink Floyd-rottene med over 7000 visninger på Youtube – i forskningens navn.

LAN-tineparty

En flombelyst kantine på bussterminalen er det nitriste utgangspunktet for NITHs studentpub.

Frivillig - fordi jeg fortjener det

De vil gjøre en forskjell, styrke CVen og realisere seg selv. Mengder av unge strømmer til fattige land for å hjelpe. Frivillighetsturisme er i sterk vekst, men useriøse aktører kan skade både barn og lokalsamfunn.

Treningen med livet

«Trent kropp gir makt». Avisoverskriften stikker deg i den litt for slappe magen. Skal du lykkes, må du trene. Bølgen av trening er over oss, og for noen blir den det viktigste i livet.

Blindern-idolet

Linnea Dale forlot Donkeyboy og reiste til USA for ikkje å la eigne ambisjonar bleikne. Der fann ho seg sjølv i ei gate i Los Angeles.

Noe er i gjære

Helt siden de vant i fjor, har Kristianiastudentenes haandbryggerlaug forberedt seg til årets NM i hjemmebrygging.

Tilbake med et smell

Rf-kjelleren er endelig gjenåpnet og realistene brygger på noe lurt.

Helstreit opplegg

Da Beatles og Jimmy Hendrix herjet med LSD-inspirerte hits, hadde Blindern nok med Lillebjørn Nilsen og Ole Paus.


Flere saker fra magasin »