Annonse

annonser i Universitas

Med verden under armen

# HVEM – IAESTE

IAESTE–studenter på verdensvandring.
FOTO: Hanne O. Hvattum

# HVA – Utveksling

# HVOR – ved pendelen i Fysikkbygningen

# NÅR – Kontortid 12 – 14

På et bitte lite kontor i Fysikkbygget sitter Helene Knævelsrud og Harald S. Fianbakken sammen med Andreas Istad Lem. Han har de planer om å sende av gårde til Luxemburg til sommeren.

– Før har jeg jobba med alkoholikere og pusha boller på et bakeri, nå håper jeg på mer relevant jobberfaring, sier Andreas.

Den internasjonale studentorganisasjonen IAESTE jobber med utveksling av praktikantplasser for studenter. De åtti medlemslandene sender studenter hit og dit på planeten og legger forholdene til rette for å sikre dem både yrkes– og livserfaring.

Utvekslingen fokuserer på jobber innen teknologi og realfag, og er økonomisk støttet av de største av de store oljegigantene. IAESTE hjelper de utenlandske studentene som kommer til Norge, og ordner også for nordmennene som søker det store utland. Organisasjonen har 17 medlemmer som bytter på å sitte kontorvakt.

Om sommeren arrangerer IAESTE sosiale aktiviteter for de utenlandske studentene. Andreas hadde ansvaret for sosialiseringen forrige sommer, og gikk under den fine tittelen Receptional Officer. Han forteller om både fotball, pub og fiskeboller i rosa saus.

– Tilberedelsen av den norske nasjonalretten (fiskeboller i hvit saus red. anm.) gikk litt galt, men vi latet som om det var muskatfrikassé, og det var alle veldig fornøyd med, sier han.

IAESTE–studentene er i utlandet i fra to måneder til ett år.

– Når de kommer tilbake er de kjempefornøyde, så for det meste er det bare hurra, smiler Helene.

Hun har, som alle de andre medlemmene, engasjert seg gratis og frivillig i IAESTE både fordi det er sosialt og fordi det gir det hun fint kaller internasjonal erfaring.

– Pluss at jeg får fortrinnsrett i utvelgelsen til utveksling når jeg har jobbet her.

Kakediagram:

Jobbrelevans: 40%

Realfag: 12%

Fiskeboller i rosa saus: 8%

Globalt fellesskap: 25%

Hurra: 15%

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i magasin

Med ei barselgrad i magen

Å få born mens du studerer kan vera ei betre investering enn reine studiepoeng. Kombinasjonen born og student kan opna karrieredører.

Et skoleeksempel

Din forrige minister ville elske på nakne vidda og råkjørte på E6. Kanskje er hun ikke så gammel og grå likevel?

Rotte til skafottet

Forsøksrotter giljotineres for å forstå epilepsi bedre, andre får elektroder operert inn i hjernen. Og så var det Pink Floyd-rottene med over 7000 visninger på Youtube – i forskningens navn.

LAN-tineparty

En flombelyst kantine på bussterminalen er det nitriste utgangspunktet for NITHs studentpub.

Frivillig - fordi jeg fortjener det

De vil gjøre en forskjell, styrke CVen og realisere seg selv. Mengder av unge strømmer til fattige land for å hjelpe. Frivillighetsturisme er i sterk vekst, men useriøse aktører kan skade både barn og lokalsamfunn.

Treningen med livet

«Trent kropp gir makt». Avisoverskriften stikker deg i den litt for slappe magen. Skal du lykkes, må du trene. Bølgen av trening er over oss, og for noen blir den det viktigste i livet.

Blindern-idolet

Linnea Dale forlot Donkeyboy og reiste til USA for ikkje å la eigne ambisjonar bleikne. Der fann ho seg sjølv i ei gate i Los Angeles.

Noe er i gjære

Helt siden de vant i fjor, har Kristianiastudentenes haandbryggerlaug forberedt seg til årets NM i hjemmebrygging.

Tilbake med et smell

Rf-kjelleren er endelig gjenåpnet og realistene brygger på noe lurt.

Helstreit opplegg

Da Beatles og Jimmy Hendrix herjet med LSD-inspirerte hits, hadde Blindern nok med Lillebjørn Nilsen og Ole Paus.


Flere saker fra magasin »