Annonse

annonser i Universitas

Fra klagestorm til orkan?

«En løsning kan være å stille et formelt krav til at studentene begrunner klagen.»

Universitas skriver 25. mai om klagestorm på jussen. Studentene ved det juridiske fakultet er de som oftest klager på eksamen, over dobbelt så ofte som snittet for Universitetet i Oslo (UiO).

Jeg ser med frykt på hvordan denne statistikken vil se ut når den nye studieordningen er gjennomført. Per i dag har jusstudenter bare anledning til å klage på to eksamensdager samlet. Vi risikerer dermed å kunne få dårligere karakter på to eksamener, et års studier, selv om man egentlig bare er misfornøyd med den ene dagen. Med den nye studieordningen som trer i kraft høsten 2011, vil eksamen bli avholdt hvert semester. Risikoen for den som klager vil da bli langt mindre fordi det vil være mulig å klage på begge eksamensdagene hver for seg. Jeg tror dette vil kunne føre til kraftig økning i antall klager.

Ved det fakultetet som allerede har minst penger å rutte med per student, har gjort drastiske kutt i antallet studenter og i tillegg skjærer ned på undervisningen, er det klart at økte klagekostnader på toppen vil kunne få uheldige følger.

På tross av dette vil jeg ikke klage-ordningen til livs, det er en viktig garanti for å unngå tilfeldig behandling og feil i karaktersettingen. En løsning kan være å stille et formelt krav til at studentene begrunner klagen. Dette vil komme studentene til gode fordi det vil være større sjanse for å få medhold i klagen. I tillegg vil det være positivt for fakultetet fordi mange studentene blir tvunget til å tenke grundigere gjennom hvorfor de klager og at enkelte av den grunn kanskje dropper å klage.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i lesarbrev

Digitale fotspor

Nettet har gjort meg til en utålmodig leser, skriver Warsan Ismail.

Hva er kvalitet i utdanningen?

Muligens bidrar også manglende kunnskapsoversikt til at enkelte universiteter blir monomane innenfor visse områder, og kun opptatt av det man er god på, skriver Ove Vanebo.


Flere saker fra lesarbrev »