Annonse

annonser i Universitas

Mistanker bekreftet

Norsk Studentorganisasjon (NSO) har i høst fått kritikk både for å være for lite synlige og for ikke å evne å sette saker på dagsordenen. Denne kritikken er enda mer treffende etter NSO hadde sitt landsstyremøte i helgen.

Under landsstyremøte ble det vedtatt at fem politiske plattformer skal være ferdig utviklet i løpet av høsten 2011. Altså ikke før om ett år. Det går for tregt fremover, mener interne representanter. Denne kritikken stiller vi oss bak. Det gjør også statsvitenskapprofessor Trond Nordby. Han uttaler i denne ukens Universitas at «NSO har fått liten oppmerksomhet og det kan komme av manglende utspill. De har laget for lite larm.»

I dag fungerer ledelsen i NSO mer som administratorer av organisasjonen. De drifter organisasjonen, men setter ikke agendaen. NSO-ledelsen fremstår som en tungrodd byråkratisk organisasjon med «administrerende direktør» Anne Karine Nymoen i toppen.

Ved at NSO ikke ferdigstiller sin politiske plattform før til neste høst går de i stor grad glipp av å påvirke statsbudsjettene både for 2011 og 2012. Dette er ikke heldig.

Administrator Nymoen har tidligere uttalt at de vil fokusere på lobbyarbeid opp mot politikerne. Man kan da undres over hva disse møtene vil bestå av dersom organisasjonen ikke har noen vedtatt politikk de skal fronte. Hadde det ikke da vært en idé å heller ta tak i åpenbare problemstillinger innen sektoren og pushe disse ut i media? Da blir det i alle fall litt aktivitet mens vi venter på at politikken skal komme.

Det er forståelig at organisasjonen vil ha en trygg plattform i grunn for alle sine uttalelser. Organisasjonen har tidligere erfart ledere som har handlet i strid med plattformene, og fremmet sin egen politiske agenda. Det unngår man ved å forankre det politiske hos hele organisasjonen. Dette er likevel forferdelig kjedelig. Både for studentene som da vil gå et år «uten» representanter i budsjettforhandlingene og for organisasjonens medlemmer. Det var vel ikke for å drive administratorarbeid at medlemmene gikk inn i studentpolitikken? Og det var vel ikke derfor studentene i utgangspunktet besluttet å opprette en studentorganisasjon. Dette er triste greier.

2 kommentarer

Øystein

"Organisasjonen har tidligere erfart ledere som har handlet i strid med plattformene, og fremmet sin egen politiske agenda."

Norsk studentorganisasjon er tre måneder gammel.

Eirik Korsnes

At NSO ikke har noe politikk å jobbe med er enkelt og greit feil. Man har både et prinsipprogram og statsbudsjettprioriteringer som ble vedtatt av Stiftelsesmøtet i vår. I så måte trenger man ikke bekymre seg for at NSO ikke vil ha noen innspill å komme med til statsbudsjettene fremover.

Når det er sagt er det et reellt behov for å få vedtatt mer detaljert og utfyllende politikk gjennom politiske plattformer, det er dette debatten på landsstyremøtet handlet om. Personlig mener jeg at man med fordel kunne tatt sikte på å få denne type politikk på plass raskere da det for NSO vanskeliggjør å aktivt delta i visse diskusjoner. En nyansert diskusjon om dette hadde vært fint, men det som står i denne lederen tenderer mot å være direkte misvisende. Kansje målet har vært å skape debatt? Jeg vet ikke, men synes det er mest interessant samt redelig å diskutere de reelle problemstillignene heller enn spissformuleringer.

Eirik Korsnes, Landsstyremedlem fra Trondheim i NSO

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

Annonse