Annonse

annonser i Universitas

Nei, B var det!

«Oi! Nei, ser man det. Her står det at du har fått en D, men du skulle egentlig ha hatt en B, altså, så det er ingen grunn til å være misfornøyd. Dette skyldes bare en liten slurvefeil fra vår side, du har gjort en kjempejobb.»

Dette er beskjeden en biologistudent nylig fikk. Det alvorlige med denne saken, er at det ikke er et engangstilfelle. Universitas har det siste halvannet året intervjuet fem studenter som har fått feil karakter på eksamen. De har alle oppdaget det hele ved tilfeldigheter. Det er grunn til å spørre seg: Hvor mange studenter har fått feil karakter på eksamen uten å tilfeldigvis oppdage det etterpå? Hvor mange studenter har oppdaget at de har fått feil karakter på eksamen uten å fortelle om det i Universitas?

Hver gang Universitas skriver om dette temaet, sies det fra Universitetet at rutinene er gode nok, dette var bare en menneskelig glipp, og selvfølgelig veldig beklagelig. Nei, rutinene er ikke gode nok. Det kan de umulig være når studenter gang på gang får feil karakter.

Når Universitetet midt oppe i krangelen om hva som skal være en A og hva som skal være en B, presterer å gi karakterer de selv ikke har ment å gi, kan en lure på hva som er vitsen med å få til et felles nasjonalt karaktersystem. Vi har sagt det før, og vi sier det igjen: Det er respektløst overfor studenter som jobber vettet av seg for å oppnå gode resultater at det er tilfeldig hvilken bokstav man ender opp med. Å gi riktige karakterer til studentene bør være en av de mest elementære oppgavene til et universitet. Nå har karakterrotet gått så langt at en virkelig kan begynne å frykte for omdømmet til karakterene fra Universitetet i Oslo. Hvis det ikke gjøres noe, da, fryktelig snart.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

Annonse