Annonse

annonser i Universitas

Bukser til behag

:jeans for onassis.

Mercury/Universal

De er unge. De er, jevnt over, vakre. De er oppskrytte. Nå skal alt forsvares. Jeans for onassis er et hode på blokka, selv om Briskeby bedyrer at de ikke bekymrer seg nevneverdig for mottakelsen av plata.

"The asphalt beach" er et knallsterkt førstespor som burde stoppe kjeften på de fleste skeptikerne. Full trøkk i kompet krysset med suggererende, monoton vokal inn mot et refreng som tar av. Tonen er satt, spenningen nå er om Briskeby holder helt til mål.

"Wide awake" følger opp som nummer to på en lang liste over singelkandidater, for de referansesugne er det nok litt Cardigans å spore. Godt er det da at Briskeby har en låtskriver som Bjørn Bergene. Her er det ikke noen fare for å bli stemplet som kopister.

Det flørtes med synthezisere à la åttiåra, gitarrock–klisjeer og strykere. Briskeby blander med sikker hånd det organiske og det syntetiske. Produksjonen beveger seg tidvis helt på grensen av hvor mye øret kan ta inn, men Lise Karlsnes\' vokal blir en kjølig kontrast og gir lytteren et fokus i det rike lydbildet. Resultatet er en popcocktail som smaker bedre og bedre for hver gjennomlytting.

Det er den overnevnte produksjonen som fungerer som en rød tråd gjennom hele plata. Unntaket er "stars in their eyes", hvor Lars Horntvedts strykearrangementer er det eneste som rammer inn vokalen. Alt blir mer gjennomsiktig, og Lise Karlsnes har ikke stemme til å fungere like godt i denne settingen. Likevel er det en liten perle av en låt som får meg til å undre om denne plata kunne vært enda bedre med litt større variasjon i arrangementene.

Melding til Briskeby: Senk skuldrene, dere har levert varene! Melding til dere andre: Spiss ørene, og ta trikken til Briskeby.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »