Annonse

annonser i Universitas

TOM PUB: Ingen skjenkebevilling, ingen studentpub. Utfordringa for det nye styret i Samfunnet, blir å få driften opp så raskt som mulig. Likevel har Gerhard Eriksen trua.

Tomme kraner på Samfunnet

Den planlagte nyåpningen av HiOA-studentenes pub må vente. Økonomisk rot og mulig skjenkestopp får skylda.

«At det da skal drøye tre måneder før noe skjer, er helt klart ingen ønskelig situasjon.» Gerhard Eriksen, nestleder Studentparlamentet ved HiOA

Høgskolen i Oslo og Akershus (HiOA) har satset stort på en relansering av det gamle Samfunnet. I vår spyttet Høgskolen inn nærmere én million kroner til oppussing av lokalene. På Samfunnets årsmøte forrige torsdag viste det seg at nyrenoverte lokaler, flere ativitetstilbud og et nyervervet styre til tross – Samfunnet mangler fortsatt skjenkebevilling. Det er uklart når denne vil være på plass.

Så lenge Samfunnet står uten bevilling, lar også all annen drift av studentpuben vente på seg.

Skjenkeforvirring

Fjorårets skjenkebevilling var knyttet opp mot det sittende styret. Årsmøtet 8. september oppnevnte et nytt styre for å drifte puben. Ifølge Oslo kommunes næringsetat skal en skjenkebevilling kunne overdras fra ett styre til det neste, men først etter en vandelsvurdering av de ansvarlige. En slik vurdering kan ta opp til tre måneder.

Da fjorårets styreleder, Rune Vigdahl Svendsen forlot vervet i vår, var skjenkebevillningen fortsatt knyttet til hans styre. Om denne gamle skjenkebevillingen fortsatt er gjeldende er uklart. Han er enig i at det er synd om dette betyr at Samfunnet må vente med å åpne dørene.

– Høgskolens nye studenter får ikke sett lokalene. Absolutt ingen drømmesituasjon, sier han.

Frykter for rekrutteringsstopp

Driften av Samfunnet er avhengig av frivillige. Nestleder i studentparlamentet, Gerhard Eriksen, er bekymret for at utsettelsen av oppstarten vil virke inn på rekrutteringen:

– Det er nå rundt studiestart at studentengasjementet er å hente. Det kan bli en utfordring å rekruttere frivillige langt utpå høsten, sier han.

– At det da skal drøye tre måneder før noe skjer, er helt klart ingen ønskelig situasjon.

Økonomisk rot

I januar 2011 ble Samskipnaden i Oslo (SiO) og Oslo- og Akershushøgskolenes samskipnad (OAS) slått sammen. Inntil da var det OAS som hadde hatt ansvaret for økonomisk støtte til Samfunnet. Etter fusjonen hersket uklarhet rundt hvem som skulle overta ansvaret.

– Det ble ingen flere bevillinger i OAS sitt navn. Vi visste ikke lenger hvem vi skulle forholde oss til som kontaktperson, sier Vigdahl Svendsen.

Etter en lenger nedgangsperiode, ble Samfunnets åpningstider til stadighet mer begrenset utover våren 2011. Antallet besøkende sank, samtidig som lokalene forfalt. Den økonomiske situasjonen var på bristepunktet. På slutten av vårparten ble de nødt til å stenge dørene.

Har trua

På årsmøtet var det tolv fremmøtte, foruten Studentparlamentets representanter. Blant disse befant det seg representanter til det nye driftsstyret. Til tross for noen utfordringer knyttet til den framtidige driften, har Gerhard Eriksen trua.

– Samfunnet har vært savnet blant studentene nå en stund. Jeg tror dette savnet vil ha positiv effekt på oppslutningen når puben nå skal åpnes på ny, mener han.

I tillegg til leder og nestleder ble blant annet PR-ansvarlig og booking-ansvarlig valgt.

– Samfunnets visjon er å kunne bli et samlingssted for alle Høgskolens studenter. Det synes å være et ønske blant studentene om nettopp et slikt sted, sier Eriksen.

Eriksen regner med at det nye styret alt er i gang med å sjekke hva som er fakta rundt skjenkebevillingen.

Fakta

Samfunnet Bislett
  • Samfunnet Bislet er en velferdsorganisasjon drevet av og for studenter.
  • Styret er det øverste utøvende organ.
  • Linken mellom Studentparlamentet og Samfunnet er uformell.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »