Annonse

annonser i Universitas

ARKIVFOTO

UiO mot NM-lag

Universitetets quizlag skal opp mot Norges nest beste quizlag i høstens NRK-program QuizDan.

Universitetet i Oslos quizlag gikk i forrige uke inn som nest beste lag i siste uttaksrunde til NRK-programmet QuizDan.

Før helgen ble det også klart hvem laget skulle kjempe mot i tv-programmets første omgang. UiO Allstars, som laget kaller seg, skal opp mot El Diablo en el ojo, djevelen i øyet, som stakk av med 2. plass i lag-NM i quiz i 2010.

Quizmaster Dan Børge Akerø legger ikke skjul på at konkurransen er tøff.

– Dette er NM-lag, så det er klart dette blir hard konkurranse, sier Akerø til Universitas.

Veien til tv-skjermen har ikke vært lett for UiO Allstars. Deltagerne kvalifiserte seg tidligere i vår, da NRK annonserte at quizprogrammet skulle ha med lag fra alle de store akademiske institusjonene i Norge.

Men på grunn av lavere nivå på de akademiske lagene enn resten av lagene i programmet, besluttet NRK at alle de akademiske lagene skulle kuttes. Uken etter snudde imidlertid kringkastingen igjen, og inviterte de akademiske lagene til en siste åpen kvalifiseringsrunde, hvor UiO-laget forrige tirsdag endelig fikk befestet sine evner for rikskanalen.

– Det gikk jo kjempebra! Det var nesten så vi ble litt kjepphøye, for etter to runder var det vi som ledet over alle. Men så begynte det å bli vanskelig. Vi bomma med syv år på når matematikeren Euler levde, sier Stian Bernhard Syversen, student på lektorprogrammet ved UiO og lagquizer.

Det endte med at UiO-laget fikk 46 av 60 riktige, og ble dermed bare slått av et akademikerlag fra universitetet i Bergen. Også et lag fra NTNU kvalifiserte seg.

Foruten Syversen består UiO-laget av Christopher Pahle, Simen Sveen og lektor Dag Langmyhr. Også Julia Kotthaus, arkeologistudent, er på laget, men befant seg i går på utgravning på Gotland og kunne ikke delta. Kotthaus stiller på laget til høsten, og gjør en av de andre fire til reserve. Hvem som skal ut, er ennå ikke avgjort.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »