Annonse

annonser i Universitas

PLAKATKLISTRER: Prosjektleder for Idéfestivalen, Espen Røsbak, er i gang med innspurten av promoteringsarbeidet. Han håper studenter skal se plakatene og komme seg på festival.

Idéfestihvafforno?

På plakaten står internasjonale klima-autoriteter, politisk klimadebatt, el-bilrally og Trygdekontoret live. Skal du på Idéfestivalen?

«Vi har mer lyst til å bruke pengene på å lage et bra innhold enn å drive voldsom markedsføring.» Inger Stray Lien, jubileumsdirektør i UiO:200

– Idéfestivalen? Nei, jeg tror ikke det. Jeg vet faktisk egentlig ikke hva det er.

Spesialpedagogikkstudent ved UiO, Nadia Rashidspoor, avgir standardsvaret på spørsmålet skal du på Idéfestivalen?

På en globalt oppvarmet Frederikkeplassen er det få studenter som har fått med seg universitetets millionsatsning i jubileumsåret 2011.

Enda færre vet noe om festivalprogrammet. Kultur- og kommunikasjonsstudent Hannah Kristine Lunde er en av få som har fått med seg at Blindern den 21. mai blir omgjort til en eneste stor klimakonferanse.

– Jeg har hørt om den. Det har noe med klima å gjøre, ikke sant? Men det er midt i eksamenstiden, så jeg vet ikke om jeg skal gå.

60 arrangementer på fem timer

I løpet av året skal det arrangeres fire festivaldager med forskjellig tema, og med et totalbudsjett på rundt seks millioner er Idéfestivalen blant hovedaktivitetene under Universitetet i Oslo (UiO) sitt 200-årsjubileum, UiO:200.

– Helt enkelt forklart er Idéfestivalen en festival med idéinnhold. Nå på lørdag blir det et eneste stort show med seksti arrangementer på fem timer. Alt fra foredrag til politiske debatter, konserter og utstillinger, sier prosjektleder for Idéfestivalen, Espen Røsbak.

Utstyrt med teip og plakater går han rundt på Frederikkeplassen og gjør unna innspurten i promoteringsarbeidet.

Avviser dårlig markedsføring

Røsbak mener det bekymringsverdig at ikke flere har hørt om Idéfestivalen, men han håper at den siste innspurten i promoteringsarbeidet vil hjelpe.

– Studenter er en svært viktig målgruppe for festivalen, så vi må bare jobbe på frem mot 21. mai, sier han mens han med teip i munnen febrilsk forsøker å hindre en plakat i å blåse avgårde.

– Hvorfor tror du så få studenter har fått med seg at det skal være festival?

– Vi vet ikke så mye om hvorfor det er sånn, og det er litt dumt. Vi har forsøkt å gjøre Idéfestivalen kjent gjennom både sosiale og fysiske medier, sier Røsbak.

– Er det fare for at seksti arrangementer i løpet av en ettermiddag er i overkant mye?

– Nei, på en festival må man ofte velge bort noe for å få med seg noe annet. Men det er klart det byr på utfordringer, og vi vurderer færre parallelle arrangementer på de to Idéfestivalene til høsten.

Jubileumsdirektør i UiO:200, Inger Stray Lien, avviser svikt i markedsføringen.

– Vi har mer lyst til å bruke pengene på å lage et bra innhold enn å drive voldsom markedsføring. Og det er ikke sånn at vi håper på 10 000 besøkende. Det har vi ikke plass til. Vi har telt opp antall sitteplasser totalt og det er rundt 1 500, sier hun.

– Men jeg håper jo inderlig at studentene kommer. Vi har laget festivalavis, hengt opp plakater, og markedsført oss via sosiale medier.

Rallyrektor

Rektor ved jubileumsinstitusjonen UiO er overrasket over studentenes manglende interesse.

– Jeg er overrasket. UiO:200 gjør en kjempejobb med presentasjonen av jubileet og alle arrangementene gjennom nettsider, Facebook og dagspresse. Og så håper vi Universitas vil bidra til å gjøre festivalen kjent, sier han til Universitas.

Selv har han vanskelig for å velge ut hvilke arrangementer han helst vil gå på.

– Det er forferdelig vanskelig å velge! Men jeg skal takke Rodeløkka Småplantelag for gode ideer, og for plantene jeg nå vanner på mitt kontor. Og jeg må komme meg til avslutningen av dagen som markeres med Forsker Grand Prix på Chateau Neuf, sier han.

I tillegg skal Ottersen, sammen med prorektor Inga Bostad, delta i el-bilrallyet. Det har desverre ikke lykkes Universitas å få bekreftet om Ottersen skal være sjåfør, eller om han skal være kartleser for Bostad.

Består av fire festivaldager i løpet av 2011, og er i regi av UiO:200.

Den første er lørdag 21. mai, og temaet er klimaendringer

60 arrangementer går av stabelen i løpet av fem timer på Blindern.

Universitas anbefaler:

Trygdekontoret live: Klimaspesial – Sophus Lies auditorium klokken 16.15

Bærekraftig byutvikling – En selvmotsigelse? – Georg Morgenstiernes hus klokken 13.15

Kan religion redde verden? Med Shoaib Sultan. Georg Sverdrups hus klokken 14.15

Fakta

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »