Annonse

annonser i Universitas

Nervøs spellemann

Morten Qvenild har vunnet to Spellemannspriser og fått jobb som lektor ved Musikkhøgskolen før han er ferdig studert. Nå mangler han bare litt selvtillit.

AVANT COUNTRYJAZZ: Sussanna Wallumrød og Krister Knutsen synger Ryan Adams låta «Oh My Sweet Carolina». in the country (f.v. Morten Qvenild, Roger Arntzen og Pål Hausken) stiller med sløye jazztoner.
FOTO: Aslak Johannesen

– Jeg har alltid drømt om å ha en pianotrio. Jeg har sinnssykt respekt for pianotrioen.

Pianist Morten Qvenild sitter i en sliten sofa backstage på Blå. Pianotrioen han snakker om, in the country, er hans siste prosjekt og består, i tillegg til ham selv, av bassist Roger Arntzen og trommeslager Pål Hausken. Om en knapp halvtime skal de holde slippkonsert for sitt første album sammen, this was the pace of my heartbeat.

Opp gjennom studieårene har Qvenild deltatt på over 15 norske innspillinger. To av de siste prosjektene han arbeidet med, The National Bank og Solveig Slettahjell, ble belønnet med Spellemannspris for henholdsvis beste pop– og jazzplate.

Suksessen ser imidlertid ikke ut til å gjøre ham noe mindre nervøs der han går ut og inn av det lille backstage– rommet og snakker i stadig mindre sammenhengende setninger.

Pleier du å være nervøs før konserter?

– Ja, jeg pleier det, sånn mer eller mindre. Mer nå. Jeg blir mer nervøs jo bedre jeg vil det skal bli.

Kult med toer

in the country er ingen tradisjonell jazztrio. Musikken unndrar seg de fleste sjangerbestemmelser og har foreløpig fått betegnelsen avant countryjazz, en beskrivelse en venn av Qvenild med et sterkt kategoriseringsbehov kom opp med.

Inspirasjonskildene er da også noe uvanlige for et jazzband: Bob Dylan, Dolly Parton, Gram Parsons, Ryan Adams (albumet inneholder en cover av hans «In my time of need») og Beatles.

– Vi plukker det vi synes er flott fra ulike sjangere og setter det sammen til oss, forteller Qvenild.

Kritikerne har jevnt over vært svært begeistret for «plukkinga» deres, og femmerne har haglet. Da gjør det ikke noe at en grinebiter i Bergens Tidende ga dem en toer.

– Det var egentlig litt kult å få den toeren. Det stiller den anmelderen i et jævla dårlig lys, sier Qvenild.

For selvfølgelig betyr anmeldelser noe:

– Vi er opptatt av anmeldelsene. Det er bare når det går dårlig at vi sier at vi ikke er det, sier Qvenild.

Lefler med kjent vokalist

Presis halv ti går backstage–dørene opp og in the country begynner å spille uten å si et ord. Trioen spiller settet ut, bare avbrutt av noen korte kommentarer fra Qvenild. Etter siste låt snur Qvenild seg mot publikum:

– Det har vært en sann svir å spille for dere. Fordi dere har vært så stille. Det var den siste låten. Kanskje tar vi en til hvis dere klapper.

Publikum rekker så vidt å slå hendene sammen før in the country er tilbake på scenen. Denne gangen har de i tillegg med seg Sussanna Wallumrød (fra Susanna & the Magical Orchestra) og Krister Knutsen og gjør en nydelig versjon av Ryan Adams’ «Oh My Sweet Carolina».

Qvenild røper at de planlegger å bruke mer vokal i musikken framover, og det er spesielt én vokalist de vil ha til å synge for seg.

– Vi lefler med tanken på å samarbeide med en vokalist. Men vi har ikke turt å spørre ennå.

– En kjent, norsk vokalist?

– Ja, norsk, svarer Qvenild, men tar det i seg:

– Eller skandinavisk.

– Mann eller kvinne?

– Det kan jeg ikke si.

in the countrys this was the pace of my heartbeat er anmeldt på side 14.

Ingen kommentarer

Forhåndsvisning

Felt merket med * er obligatoriske.

Formateringskoder

**feit**
Gjør teksten feit
*utheving*
Uthever teksten
[ordbok](http://s0.no/1/)
Lager lenka ordbok
> Tekst
Siterer teksten

Skriver du inn epost-adresse, får du epost ved svar. Adressa blir ikke publisert.

Sett deg inn i våre debattregler før du skriver en kommentar.

10 siste saker i kultur

Pensumekspressen

To dager til eksamen? Slapp av. Universitas hjelper deg!

Studium: Musikkpedagogikk Hvor: Norges musikkhøyskole Oppgave: Arbeidslivskompetanse. En kvalitativ studie om syn på arbeidslivskompetanse innen høyere musikkutdanning med fokus på jazz og rytmisk utøving

Taus kunnskap

Silje Ræstad Karlsen mener musikkstudenter ikke får nok hjelp til å klare seg etter studiene. Musikerne bør se til BI for hjelp.

Vil ikke skifte takt

Gøte Strindler fikk i forrige uke jobben som ny Radio Nova-redaktør. Han satser på å underholde tyske trailersjåfører også til neste år.

Skrevet, sensurert, arkivert – og glemt

Selv om masteroppgaver kan være en god kilde til kunnskap, er det veldig få som leser dem. Det ønsker blant andre Manifest Analyse å gjøre noe med.

Formidlingsproblemet

Forskere og journalister har noe å lære av narkolangere, mener BBC-journalist og genetikk-ekspert Adam Rutherford.

Ute av Blitzregnet

Brannbomber kastet av nynazister og store gateslag er ikke lenger hverdagskost. Når Blitz feirer 30 år er det gatefest med vegetariske grillspyd som står på menyen.

Det hjemløse argumentet

Ekspertene forteller oss hva som er rett og galt. Er det plass til argumentasjon mellom påstandene?

STUDIUM: Peace and conflict studies (Pecos) HVOR: Samfunnsvitenskapelig fakultet, Universitetet i Oslo OPPGAVE: De libyske opprørerne: Med medier som våpen

Mellom mot og militser

I Libya organiserte hundrevis av frivillige seg, og brukte mediene som våpen i kamp mot Gaddafi. Amund Bakke Foss dro til Benghazi for å forske på mediestrategene.

–Ekspertveldet er et demokratisk problem

I det som av noen omtales som et sirkus, av andre som en oppvisning i journalistikk på sitt beste, spiller ekspertene en viktigere rolle enn noen gang.

¡Viva la Revolución!

Immortal Technique var nær ved å fullføre college – hadde han bare ikke havnet i fengsel. Konsertene hans er kjent for å være halvt hiphop-show og halvt politikkforelesning.


Flere saker fra kultur »